2024-cü ilin yanvar-may aylarında Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin fəaliyyət sahələri üzrə 167,5 min elektron arayış verilib.
Son illər əmək, məşğulluq, sosial təminat, əlillik, reabilitasiya və s. sahələr üzrə geniş elektronlaşma proqramı çərçivəsində 30-dan çox e-arayış xidməti istifadəyə verilib.
Bu e-xidmətlər vətəndaşlara iş yerinə və əlilliyə dair, pensiya, müavinət, təqaüd, maddi yardım, ünvanlı yardım, dövlət tərəfindən mənzil və avtomobillə təmin edilmə, fərdi şəxsi hesab və s. barədə e-qaydada arayış əldə etmələrinə imkan yaradır.

Social indicators of 5 months
167.5 thousand electronic references were issued in the areas of the Ministry of Labor and Social Protection of the Population's activities between January and May of 2024.
In recent years, more than 30 e-reference services have been put into use within the framework of a wide electronicization program in labor, employment, social security, disability, rehabilitation and other fields.
These e-services enable residents to obtain a reference in the e-rule by giving them information on workplace and disability, pensions, allowances, benefits, financial support, targeted help, state-provided housing and cars, individual personal accounts, etc.