Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin yeni Qərarı ilə:
- “Sığortalıların təqdim etdiyi məlumatlar əsasında sığorta olunanların və sığortalıların sığortaçıda uçotu Qaydası”;
- “İstehsalatda bədbəxt hadisələr və peşə xəstəlikləri nəticəsində peşə əmək qabiliyyətinin itirilməsi hallarından icbari sığorta haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 2-1.1-ci maddəsində nəzərdə tutulan sığorta olunanlara münasibətdə sığorta məbləğinin müəyyənləşdirilməsi Qaydası”;
- “İstehsalatda bədbəxt hadisələr və peşə xəstəlikləri nəticəsində peşə əmək qabiliyyətinin itirilməsi hallarından icbari sığorta haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 2-1.1-ci maddəsində nəzərdə tutulan sığorta olunanların icbari sığortası üzrə sığorta ödənişinin məbləği və verilməsi Qaydası”;
- “Sığorta vəsaitindən, o cümlədən sığorta ehtiyatı fondundan istifadə Qaydası”
təsdiq edilib.
Müvafiq Qaydaya əsasən sığorta olunanların və sığortalıların sığortaçıda uçotu Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Mərkəzləşdirilmiş elektron informasiya sisteminin “Əmək və Məşğulluq” altsistemi (ƏMAS) vasitəsilə təşkil edilir.
Yeni Qaydaya görə sığorta olunanların “MyGov” platformasında olan şəxsi kabinetində özləri barəsində uçot məlumatlarını yoxlamaq imkanı yaradılır.
Digər müvafiq Qayda ilə istehsalatda bədbəxt hadisələr və peşə xəstəlikləri nəticəsində peşə əmək qabiliyyətinin itirilməsi hallarından icbari sığorta üzrə (Qanunun 2-1.1-ci maddəsində nəzərdə tutulan sığorta olunanlara münasibətdə) sığorta məbləğinin hesablanması üçün düstur müəyyənləşdirilib. Belə ki, sığorta məbləği hər bir sığorta olunan üçün onun yaşı, birillik əməkhaqqı fondu və digər meyarlar nəzərə alınmaqla hesablanır.
Qaydada müvafiq sığorta ödənişinin təyin edilməsi üçün tələb olunan sənədlər, müraciət prosedurları, habelə sığorta ödənişinin məbləğinin hesablanması, aylıq sığorta ödənişinin dayandırılması, yenidən hesablanması halları da əksini tapıb.
Qaydaya əsasən barələrində məlumatların məxfiləşdirilməsi nəzərdə tutulan sığorta olunanlar istisna olmaqla, digər sığorta olunanlara sığorta ödənişinin verilməsi ilə bağlı xidmətlər ƏMAS vasitəsilə göstərilir.
Digər müvafiq Qayda isə qeyd olunan sığorta vəsaitinin formalaşma mənbələri, sığorta ehtiyatı fonduna ayrılacaq vəsaitin həcmi və həmin vəsaitlərdən istifadə mexanizmlərinin tənzimlənməsini nəzərdə tutur.

Under a new Decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, the following regulations have been approved:
· Regulations on the registration of insured persons and policyholders with the insurer based on information submitted by policyholders;
· Regulations on determining the insurance amount for insured persons referred to in Article 2-1.1 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Compulsory Insurance against Loss of Occupational Capacity as a Result of Occupational Accidents and Diseases";
· Regulations on the amount and payment procedure of insurance benefits for insured persons referred to in Article 2-1.1 of the same Law;
· Regulations on the use of insurance funds, including the insurance reserve fund.
According to the relevant regulation, the registration of insured persons and policyholders with the insurer will be carried out through the Labour and Employment Subsystem (ƏMAS) of the Centralised Electronic Information System of the Ministry of Labour and Social Protection.
The new regulation also enables insured persons to check their registration information through their personal accounts on the MyGov platform.
Another regulation establishes the formula for calculating the insurance amount under compulsory insurance against occupational accidents and occupational diseases for insured persons covered by Article 2-1.1 of the Law. The insurance amount is calculated individually based on factors such as the insured person's age, annual payroll fund and other criteria.
The regulation also defines the documents required for insurance payments, application procedures, the calculation of insurance benefits, and the rules for suspension and recalculation of monthly insurance payments.
Except for insured persons whose information is subject to confidentiality, insurance payment services will be provided through the ƏMAS system.
Another approved regulation governs the sources of insurance funds, the amount allocated to the insurance reserve fund and the mechanisms for the use of these funds.