Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Vüqar Behbudov İkinci Dünya müharibəsi iştirakçısı Ağababa İsgəndərovu 100 yaşının tamam olması münasibətilə ziyarət edib.
Müharibə zamanı Berlin uğrunda gedən döyüşlərdə yaralanan Ağababa İsgəndərova sonralar II dərəcə əlillik təyin olunub.
İkinci Dünya müharibəsi iştirakçılarının sosial müdafiəsi sahəsində ölkəmizdə həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər Ağababa İsgəndərovu da əhatə edir. O, aylıq sosial ödənişlərlə təmin edilir.
Hər il İkinci Dünya müharibəsində alman faşizmi üzərində Qələbənin ildönümü ərəfəsində Prezident cənab İlham Əliyevin imzaladığı Sərəncamlarla ona da birdəfəlik maddi yardım ödənilir. Həmçinin, dövlət tərəfindən 3 otaqlı mənzillə və avtomobillə də təmin olunub.
Görüş zamanı Agentlik sədri ahılla həmsöhbət olub. Onun bundan sonra da daim dövlət qayğısı ilə əhatə olunacağını qeyd edib.
Ağababa İsgəndərov müharibə illərinə dair xatirələrini bölüşüb, döyüşlərdə iştirakından danışıb. O, daim möhtəşəm tarixi Zəfərimizlə, Vətən müharibəsində Azərbaycan hərbçilərinin göstərdiyi şücaətlərlə qürur duyduğunu vurğulayıb.
Ağababa İsgəndərov İkinci Dünya müharibəsində iştirakına və igidliyinə görə bir çox medallarla təltif edilib.

Vugar Behbudov, Chairman of the Board of the Social Services Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population, visited Second World War participant Agababa Isgandarov on the occasion of his 100th birthday.
Agababa Isgandarov, who was wounded during the battles for Berlin in the war, was later assigned a second-degree disability status.
The purposeful measures implemented in Azerbaijan in the field of social protection for Second World War participants also cover Agababa Isgandarov. He receives monthly social payments.
Every year, ahead of the anniversary of the Victory over German fascism in the Second World War, he also receives one-time financial assistance in accordance with Orders signed by President Ilham Aliyev. In addition, he has been provided by the state with a three-room apartment and a car.
During the meeting, the Chairman of the Agency held a conversation with the elderly veteran and noted that he would continue to be surrounded by state care in the future as well.
Agababa Isgandarov shared his memories of the war years and spoke about his participation in battles. He emphasized that he has always felt proud of Azerbaijan’s glorious historic Victory and the bravery displayed by Azerbaijani servicemen during the Patriotic War.
Agababa Isgandarov has been awarded numerous medals for his participation and heroism in the Second World War.