Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Sosial Müdafiə Fondu tərəfindən qarşıdan gələn bayramla əlaqədar Bakı, Sumqayıt şəhərləri və Abşeron rayonu üzrə mart ayının pensiyaları qrafikdən əvvəl ödənilib.
Habelə Naxçıvan MR Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Dövlət Sosial Müdafiə Fondu tərəfindən muxtar respublika üzrə bu ayın pensiya ödənişi qrafikdən əvvəl həyata keçirilib.
Respublikamızın digər bölgələri üzrə, habelə güzəştli şərtlərlə pensiya hüququna malik şəxslərin mart ayı üzrə pensiyaları da bu ay qrafikdən əvvəl olmaqla Novruz və Ramazan bayramlarına qədərki dövrdə ödəniləcək.

The State Social Protection Fund under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population has paid March pensions ahead of schedule for residents of Baku, Sumgayit, and the Absheron in connection with the upcoming holiday.
Similarly, the State Social Protection Fund under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population of the Nakhchivan Autonomous Republic has also carried out pension payments for this month ahead of schedule in the autonomous republic.
Pensions for March for residents of other regions of the republic, as well as for persons entitled to pensions on preferential terms, will also be paid ahead of schedule during this month, before the Novruz and Ramadan holidays.