Bərdə şəhərində yerləşən Qarabağ Regional DOST Mərkəzindəki “RehaPoint” –Reabilitasiya Məntəqəsində ötən dövrdə əlilliyi olan 1450-dək şəxs reabilitasiya xidmətləri ilə təmin edilib.
Ötən il dekabrın 1-dən fəaliyyətə başlayan Məntəqədə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyi tərəfindən əlilliyi olan bölgə sakinlərinə ambulator reabilitasiya xidmətləri göstərilir.
Həmin şəxslər burada ambulator formada müalicəvi bədən tərbiyəsi, əmək terapiyası, psixoloq və loqoped xidmətlərindən yararlanır.
Məntəqədə əlilliyi olan şəxslərə ehtiyaclarına uyğun olaraq 800-dən çox reabilitasiya vasitəsi də verilib.

In the "RehaPoint" Rehabilitation Station located in the Karabakh Regional DOST Center in Barda, up to 1450 individuals with disabilities were provided with rehabilitation services during the past period.
The station, which started operations on December 1st of last year, provides outpatient rehabilitation services to local residents with disabilities through the State Medical-Social Expertise and Rehabilitation Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population.
These individuals benefit from outpatient services such as therapeutic physical exercise, occupational therapy, psychological counseling, and speech therapy.
At the station, more than 800 rehabilitation tools were also provided to people with disabilities according to their needs.