Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Dövlət Məşğulluq Agentliyi Zəngilana yeni köç etmiş sakinlərin də məşğulluğunun təminatı ilə bağlı işlər aparır.
Bu məqsədlə hazırda Agentliyin Şərqi Zəngəzur Regional Məşğulluq filialının əməkdaşları tərəfindən qeyd edilən vətəndaşlarla səyyar görüşlər keçirilir. Onların məşğulluq imkanları qiymətləndirilir, peşə bacarıqları, əmək fəaliyyətinə maraqları, məşğulluq ehtiyacları araşdırılır.
Həmçinin, vətəndaşlara Agentlik tərəfindən həyata keçirilən aktiv məşğulluq tədbirləri (o cümlədən işlə təminat, özünüməşğulluq proqramı, peşə hazırlığı kursları və s.) barədə ətraflı məlumat verilir.
Görüşlərin nəticəsi olaraq sakinlərin maraqlarına və əmək bacarıqlarına uyğun iş yerləri ilə təmin edilmələri, habelə özünüməşğulluq proqramına, peşə hazırlığı kursları və digər tədbirlərə cəlb edilmələri üçün ilkin qeydiyyatı aparılır.

The State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population is carrying out activities to ensure employment opportunities for newly resettled residents of Zangilan.
For this purpose, employees of the Agency’s East Zangazur Regional Employment Branch are currently holding mobile meetings with these citizens. Their employment opportunities are being assessed, and their professional skills, interests in labour activity, and employment needs are being studied.
Citizens are also being provided with detailed information about the active labour market measures implemented by the Agency, including employment opportunities, the self-employment programme, vocational training courses, and other initiatives.
As a result of the meetings, preliminary registration is conducted to ensure residents are provided with jobs matching their interests and professional skills, as well as to involve them in self-employment programmes, vocational training courses, and other measures.