Nazirlər Kabinetinin yeni Qərarı ilə “Əmək pensiyalarının təyin edilməsi, hesablanması, yenidən hesablanması, bir növdən başqa növə keçirilməsi və ödənilməsi Qaydası”nda edilən yeni dəyişiklik vətəndaşyönümlü olmaqla, güzəştli şərtlərlə pensiya təyinatı zamanı vətəndaş rahatlığına və operativliyin artırılmasına xidmət edir.
Yeraltı işlərdə, incəsənətin xüsusi sahələrində, əmək şəraiti xüsusilə zərərli və ağır olan işlərdə işləyən şəxslərə erkən dövrdə, güzəştli şərtlərlə pensiya təyinatı digər sənədlərlə yanaşı, onun çalışmış olduğu müəssisə üzrə işəgötürən tərəfindən təqdim edilən arayışa əsasən həyata keçirilir.
Yeni dəyişikliyə əsasən, əgər müəssisənin artıq fəaliyyət göstərməməsi səbəbindən həmin arayışın təqdim edilməsi mümkün olmadıqda, şəxsin işləmiş olduğu peşənin Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi “Güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası hüququ verən istehsalatların, peşələrin, vəzifələrin və göstəricilərin Siyahısı”na uyğun olması əsasında onun müvafiq iş dövrü güzəştli iş stajına daxil ediləcək və erkən pensiya hüququ qazanacaq.
Onun güzəştli sahədə iş stajının hesablanması isə “Əmək və Məşğulluq” altsistemindən əmək müqavilələrinə dair çıxarışda olan qeydə əsasən, digər hallarda əmək kitabçasında olan qeydə və ya Dövlət arxivinin arayışına əsasən aparılacaq.
Həmçinin yeni Qərarla qulluq əlavəsi alan və işləməyə davam edən şəxsin əmək pensiyası hesablanarkən əməkhaqqı və ya pensiya kapitalı əsasında hesablanan pensiya məbləğlərindən hansı yüksək olarsa, vətəndaşa həmin məbləğ təyin olunacaq. “Əmək pensiyalarının təyin edilməsi, hesablanması, yenidən hesablanması, bir növdən başqa növə keçirilməsi və ödənilməsi Qaydası”nda təkmilləşdirmə və uyğunlaşdırma məqsədilə digər dəyişiklikər də edilib.

A new Decision of the Cabinet of Ministers introduces amendments to the “Rules for assigning, calculating, recalculating, transferring between types, and paying labour pensions.” These amendments aim to enhance citizen convenience and improve operational efficiency in assigning pensions under concessional terms.
Individuals working underground, in specific fields of the arts, or in workplaces with particularly harmful and difficult conditions are eligible for early, concessional pension assignment based on a certificate issued by their employer.
According to the new amendment, if the enterprise no longer exists and the certificate cannot be provided, the person’s occupation will be assessed against the “List of Productions, Professions, Positions, and Indicators Granting the Right to an Age Pension under Concessional Conditions,” approved by the Cabinet of Ministers. Based on this, the relevant period of employment will be included in their concessional work record, granting early pension eligibility.
Calculation of such concessional work experience will rely on records from the “Labour and Employment” subsystem regarding the individual’s employment contract; in other cases, entries in the employment book or a certificate from the State Archive will be used.
Additionally, under the new Decision, when calculating the pension of individuals who receive service allowances and continue working, whichever amount—salary-based or pension-capital-based—is higher will be granted to the citizen. Other improvements and harmonization adjustments to the pension assignment rules have also been made.