Bu ilin yanvar-avqust aylarında Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin fəaliyyət sahələri üzrə 403 min elektron arayış verilib.
Son illər əmək, məşğulluq, sosial təminat, əlillik, reabilitasiya və s. sahələr üzrə geniş elektronlaşma proqramı çərçivəsində bir çox e-arayış xidmətləri yaradılıb.
Bu e-xidmətlər vətəndaşlara iş yeri, əlillik, pensiya, müavinət, təqaüd, maddi yardım, ünvanlı yardım, dövlət tərəfindən mənzil və avtomobillə təmin edilmə, fərdi şəxsi hesab və s. barədə e-qaydada arayış əldə etmələrinə imkan yaradır.

In January-August of this year, 403,000 electronic certificates were issued in the fields of activity of the Ministry of Labour and Social Protection of Population.
In recent years, within the framework of a broad digitalisation programme in the fields of labour, employment, social security, disability, rehabilitation, etc., many e-certificate services have been established.
These e-services allow citizens to obtain certificates electronically regarding workplace, disability, pension, allowance, scholarship, financial aid, targeted assistance, provision of housing and cars by the state, individual personal accounts, and more.