DSMF-də “Ümummilli Lider Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan Konstitusiyasının müəllifidir” mövzusunda tədbir keçirilib.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırlanaraq 1995-ci il noyabrın 12-də qəbul olunmuş müstəqil Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası sosial inkişafa təminat yaradan, vətəndaşların layiqli həyat səviyyəsinin təmin edilməsini dövlətin ali məqsədlərindən biri kimi bəyan edən mükəmməl ali hüquqi sənəddir.
Bu fikir Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Sosial Müdafiə Fondunda (DSMF) “Ümummilli Lider Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan Konstitusiyasının müəllifidir” mövzusunda keçirilən tədbirdə vurğulanıb. Tədbirdə hökumət və qeyri-hökumət qurumlarının nümayəndələri, millət vəkilləri iştirak ediblər.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Rəşad Mustafayev Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müəllifi olduğu müstəqil Azərbaycan Konstitusiyasının ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının təminatına zəmin yaratdığını, Əsas Qanunumuzda hər kəsin sosial təminat hüququna malik olduğunun bəyan edildiyini vurğulayıb. O, Prezident İlham Əliyevin tapşırıqları əsasında, ölkəmizdə son illər aparılan sosial islahatların uğurlarını diqqətə çatdırıb.
DSMF-nin İdarə Heyətinin sədri Zəka Mirzəyev vurğulayıb ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ölkəmizin sosial inkişaf strategiyasını formalaşdırdığını qeyd edib. Bildirilib ki, 1993-2003-cü illərdə Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən 60-dan çox sənəd imzalanıb və həmin dövrdə pensiya və müavinətlərin orta aylıq məbləği 8 dəfə, orta aylıq əməkhaqqı 6 dəfə artıb.
Millət vəkili, Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədr müavini Elşad Musayev, Nazirlik yanında İctimai şuranın sədri Elşad Məmmədov və digər çıxış edənlər Ulu Öndərin müəllifi olduğu Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının sosial dövlət konsepsiyasını özündə ehtiva etdiyini vurğulayıblar. Əsas Qanunumuzda Azərbaycan dövlətinin xalqın və hər bir vətəndaşın rifahının yüksəldilməsi, onun sosial müdafiəsi və layiqli həyat səviyyəsi qayğısına qaldığının bəyan olunduğu qeyd edilib. Əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində atılan addımlardan bəhs olunub.

An event on the topic “National Leader Heydar Aliyev is the Author of the Independent Constitution of Azerbaijan” was held at the State Social Protection Fund (SSPF).
The Constitution of the independent Republic of Azerbaijan, prepared under the leadership of the Great Leader Heydar Aliyev and adopted on November 12, 1995, is a perfect supreme legal document that ensures social development and declares guaranteeing a decent standard of living for citizens as one of the highest goals of the state.
This idea was emphasized at the event held at the State Social Protection Fund (SSPF) under the Ministry of Labour and Social Protection of Population. Representatives of government and non-governmental organizations, as well as members of parliament, attended the event.
Rashad Mustafayev, Deputy Minister of Labour and Social Protection of Population, highlighted that the independent Constitution of Azerbaijan, authored by the National Leader Heydar Aliyev, laid the groundwork for the protection of human rights and freedoms in the country, and that the Constitution declares everyone’s right to social security. He also noted the successes of social reforms carried out in the country in recent years under the directives of President Ilham Aliyev.
Zaka Mirzayev, Chairman of the Board of SSPF, emphasized that the National Leader Heydar Aliyev shaped the country’s social development strategy. It was noted that from 1993 to 2003, more than 60 legal documents were signed by the Great Leader Heydar Aliyev, during which the average monthly amount of pensions and allowances increased eightfold, and the average monthly wage increased sixfold.
Member of Parliament, Deputy Chairman of the Labor and Social Policy Committee of the National Assembly Elshad Musayev, Chairman of the Public Council under the Ministry Elshad Mammadov, and other speakers emphasized that the Constitution of the Republic of Azerbaijan, authored by the Great Leader, encompasses the concept of a social state. It was noted that the Constitution declares the responsibility of the Azerbaijani state to improve the welfare of the people and each citizen, ensure their social protection, and maintain a decent standard of living. Steps taken to strengthen social protection of the population were discussed.