Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin “Təhsildə sosial iş” xidməti çərçivəsində ötən dövrdə sosial işçilər tərəfindən ümumilikdə 1197 məktəbə səfər edilib.
Agentlik və Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin əməkdaşlığı çərçivəsində 2023-cü ildən həyata keçirilən bu xidmət çərçivəsində 4755 uşaqla məktəbdə ilkin qiymətləndirmə aparılıb.
Vəziyyəti daha riskli hesab olunan 1909 uşağın ailələrinə səfər edilərək təfsilatlı qiymətləndirmə həyata keçirilib. Nəticədə uşaqların ailələri ilə sosialyönümlü iş aparılıb, risk qrupuna aid 429 uşağın dərsə davamiyyəti bərpa olunub.
Baxımsız, kimsəsiz uşaqlar isə Agentliyin müvafiq Uşaq evi sosial xidmət müəssisəsinə yerləşdirilib, bəziləri fərdi təhsilə yönləndirilib. Eləcə də, nitq və ünsiyyət çətinliyi olan uşaqlara loqopedik xidmətlər göstərilib.
Bu xidmət məktəblilərə və onların ailələrinə sosial xidmətlər göstərməklə uşaqların uğurlarının dəstəklənməsini, onların sosial müdafiəsini təmin edir.
Həmçinin aparılan işlər uşaqlara diqqət və qayğının təşviq olunmasını, onlara qarşı pis rəftar və zorakılığın qarşısının alınmasını, bu sahədə məlumatlılığın artırılmasını hədəfləyir.

Within the framework of the “Social Work in Education” service implemented by the Social Services Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population, social workers have made a total of 1,197 visits to schools during the reporting period.
This service, implemented since 2023 through cooperation between the Agency and the State Agency for Preschool and General Education under the Ministry of Science and Education, has provided initial assessments for 4,755 children at schools.
Detailed assessments were conducted through home visits to the families of 1,909 children identified as being at higher risk. As a result, socially oriented work was carried out with their families, and school attendance was restored for 429 children from the risk group.
Neglected and unaccompanied children were placed in relevant Children’s Home social service institutions of the Agency, while some were directed to individual education. In addition, speech therapy services were provided to children experiencing speech and communication difficulties.
This service aims to support children’s academic success and ensure their social protection by providing social services to schoolchildren and their families.
The activities also focus on promoting care and attention towards children, preventing ill-treatment and violence against them, and increasing awareness in this field.