Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin əməkdaşları 2 və 17 saylı cəzaçəkmə müəssisələrində cəza çəkməkdən azad edilməsinə üç ay qalmış 56 məhkumla görüşüblər.
Görüşlər Agentliklə Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidməti arasında birgə tədbirlər planına əsasən və “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində təşkil olunub.
Məhkumlara Agentliyin fəaliyyət istiqamətləri, eləcə də cəzaçəkmə müəssisələrindən azad olunan şəxslərin sosial adaptasiyası üçün qurumun gördüyü işlər barədə ətraflı məlumatlar verilib.
Bildirilib ki, Sosial Xidmətlər Agentliyinin mütəxəssisləri həmin şəxslərin ailələrinə səfərlər edərək, onların sosial xidmətlərə olan tələbatını qiymətləndirir. Qiymətləndirmədən sonra onlara ehtiyaclarına uyğun olaraq sosial-psixoloji, sosial-hüquqi və sosial-məsləhət yardımı göstərilir.

Employees of the Social Services Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population met with 56 inmates at Correctional Facilities No. 2 and No. 17 who are due to be released within three months.
The meetings were organized under the joint action plan between the Agency and the Penitentiary Service of the Ministry of Justice and within the framework of the “Human Rights Month”.
The inmates were provided with detailed information about the Agency’s areas of activity and the measures implemented to support the social adaptation of individuals released from correctional institutions.
It was noted that specialists of the Social Services Agency visit the families of such individuals to assess their need for social services. Following the assessment, they are provided with social-psychological, social-legal, and social counseling support according to their needs.