“Azərbaycan Respublikasında sosial xidmətin inkişafına dair 2023–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı”nın icrası ilə bağlı Tədbirlər Planı”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin əsas və digər icraçıları olan orqanların nümayəndələrindən ibarət İşçi qrupun videokonfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
İşçi qrupun rəhbəri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Hidayət Abdullayev Prezident cənab İlham Əliyevin tapşırıqlarına uyğun olaraq son illər həyata keçirilən ardıcıl sosial islahatların həssas qruplarla bağlı sosial xidmətlər sistemini də əhatə etdiyini bildirib. Qeyd edilib ki, dövlətimizin başçısının 28 avqust 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında sosial xidmətin inkişafına dair 2023–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı” da sosial xidmətlər sisteminin inkişafı, kəmiyyət və keyfiyyətinin artırılması, əhatə dairəsinin genişləndirilməsi istiqamətlərində mühüm addımların atılmasına imkan verib.
İclasda Proqramın icrası işləri, o cümlədən əlilliyi olan şəxslərin və digər həssas qrupların sosial xidmətlərə əlçatanlığının, bu xidmətlərin çevikliyinin və keyfiyyətinin artırılması, reinteqrasiya, “Himayədar ailə” qayğı modelinin tətbiqi və s. sahələrdə görülən işlərdən bəhs olunub. Aidiyyəti qurumlarla birgə bu sahələrdə qarşılıqlı fəaliyyətin önəmi vurğulanıb. İcra prosesində qarşıya çıxan məsələlər müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, İşçi qrupa Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Xarici İşlər Nazirliyi, Ədliyyə Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Daxili İşlər Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, Ailə Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Mediasiya Şurası və s. qurumların nümayəndələri daxildir.

A regular meeting of the Working Group, consisting of representatives of the main and supporting implementing agencies responsible for measures envisaged in the Action Plan for the implementation of the “State Program on the Development of Social Services in the Republic of Azerbaijan for 2023–2026,” was held via videoconference.
Head of the Working Group and Deputy Minister of Labour and Social Protection of Population Hidayat Abdullayev stated that the consistent social reforms implemented in recent years in line with the instructions of President Ilham Aliyev have also covered the social services system for vulnerable groups. It was noted that the “State Program on the Development of Social Services in the Republic of Azerbaijan for 2023–2026,” approved by the Presidential Order dated August 28, 2023, has enabled important steps to be taken toward the development of the social services system, improving its quality and quantity, and expanding its coverage.
The meeting reviewed the implementation of the Program, including efforts to improve the accessibility, flexibility, and quality of social services for persons with disabilities and other vulnerable groups, as well as work related to reintegration, the foster family care model, and other areas. The importance of cooperation with relevant institutions in these areas was emphasized, and issues arising during the implementation process were discussed.
The Working Group includes representatives of the Ministry of Labour and Social Protection of Population, the Ministry of Economy, the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Justice, the Ministry of Health, the Ministry of Digital Development and Transport, the Ministry of Science and Education, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Youth and Sports, the State Committee for Family, Women and Children Affairs, the Azerbaijan Trade Unions Confederation, the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan, the Management Union of Medical Territorial Units (TABIB), the Baku City Executive Authority, the Mediation Council, and other institutions.