Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası (AHİK) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının (ASK) təmsil olunduğu Sosial və İqtisadi Məsələlər üzrə Üçtərəfli Komissiyanın növbəti iclası keçirilib.
İclası giriş sözü ilə açan ASK-nın vitse-prezidenti Vüqar Zeynalov əmək qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi, Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (BƏT) Konvensiyalarının ratifikasiyası prosesində Üçtərəfli Komissiya tərəfindən aparılan səmərəli müzakirələrin önəmini vurğulayıb.
Komissiya tərəfindən İş planı əsasında görülmüş işlər qeyd edilib. Hazırki iclasın gündəlikdə duran məsələlər diqqətə çatdırılıb.
İclasda Nazirlər Kabineti, AHİK və ASK arasında 2026-2028-ci illər üçün bağlanacaq Baş Kollektiv Saziş layihəsi nəzərdən keçirilib.
Əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi sahəsində son illər aparılan ardıcıl islahatlar diqqətə çatdırılıb. Habelə qeyri-formal məşğulluğun qarşısının alınması sahəsində görülən məqsədyönlü işlərdən, sosial sığorta sistemində həyata keçirilən islahatlardan bəhs olunub. BƏT-in müvafiq Konvensiyasına uyğun olaraq kollektiv sazişlərin tərəfləri ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub.

The next meeting of the Tripartite Commission on Social and Economic Affairs, which includes representatives of the Ministry of Labour and Social Protection of the Population, the Azerbaijan Trade Unions Confederation (ATUC), and the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK), was held.
The meeting was opened by ASK Vice President Vugar Zeynalov, who emphasized the importance of the effective discussions held within the Commission on improving labour legislation and the ratification process of the International Labour Organization (ILO) Conventions.
The work carried out by the Commission in accordance with its Work Plan was noted, and the issues on the current meeting’s agenda were presented.
During the meeting, the draft General Collective Agreement for 2026–2028 to be signed between the Cabinet of Ministers, ATUC, and ASK was reviewed.
The participants were informed about the consistent reforms implemented in recent years to strengthen social protection of the population. In addition, purposeful measures taken to combat informal employment and reforms carried out in the social insurance system were discussed. Matters related to the parties of collective agreements, in line with the relevant ILO Convention, were also addressed.