Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin və Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Laçında Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunda fəaliyyət göstərən işəgötürənlərlə görüş keçirilib.
Görüşdə Agentliyin fəaliyyət sahələri, məşğulluq proqramları və sahibkarlara təqdim etdiyi dəstək mexanizmləri barədə ətraflı məlumat verilib. İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizə köçürülmüş sakinlərin məşğulluğunun təminatı sahəsində işəgötürənlərlə birgə görülən işlərdən bəhs olunub.
Bildirilib ki, sakinlərin işlə təminatı ilə yanaşı, onların özünüməşğulluq proqramı üzrə kiçik təsərrüfatlarını qurmalarına dəstək göstərilməsi də davam edir. Eyni zamanda, sakinlərin əmək bazarının tələblərinə uyğun peşələr üzrə hazırlıq kurslarına cəlb edilməsi işləri də aparılır ki, bu da onların əmək bazarına çıxış imkanlarını artırır.
Agentliyin icra etdiyi “İşəgötürənlərlə birgə işçilərin əməkhaqqının maliyyələşdirilməsi” proqramının da sakinlərin işlə təminatında önəmli rolu qeyd edilib.
Görüşdə doğma yurdlarına qayıdan vətəndaşların məşğulluğunun təminatı sahəsində işəgötürənlərlə birgə görüləcək işlər müzakirə olunub, onların sualları cavablandırılıb, təklifləri dinlənilib.

A meeting with employers operating in the Eastern Zangazur economic region was organized jointly by the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Lachin and the State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population.
During the meeting, detailed information was provided about the Agency’s areas of activity, employment programs, and support mechanisms offered to entrepreneurs. Efforts undertaken jointly with employers to ensure employment for residents relocated to the territories liberated from occupation were also discussed.
It was noted that, alongside ensuring employment for residents, support continues for establishing small household businesses under the self-employment program. Additionally, work is being carried out to enroll residents in vocational training courses aligned with labor market requirements, which enhances their access to employment opportunities.
The role of the Agency’s “Co-Financing of Employees’ Salaries with Employers” program in facilitating residents’ employment was also highlighted.
The meeting further discussed actions to be taken jointly with employers to ensure employment for citizens returning to their native lands. Participants’ questions were addressed, and their proposals were considered.