Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun təşkilatçılığı və Vətən müharibəsi şəhidlərinin övladlarının iştirakı ilə “Bir zaman, min yaddaş” adlı tamaşa nümayiş etdirilib.
Azərbaycan Dövlət Milli Gənc Tamaşaçılar Teatrının səhnəsində təqdim edilən tamaşanın təqdimatı tədbirində hökumət rəsmiləri, millət vəkilləri, incəsənət xadimləri, şəhid ailələrinin üzvləri və b. iştirak edib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib və şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Bayramov çıxış edərək Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Ordumuzun möhtəşəm tarixi Zəfər əldə etdiyi Vətən müharibəsində şəhid olan qəhrəmanlarımızın ailələrinin sosial dəstək tədbirləri ilə əhatə olunduğunu vurğulayıb.
O, şəhid ailələrinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində aparılan işləri qeyd edərək, həmçinin şəhid övladlarının yaradıcılıq bacarıqlarının aşkara çıxarılaraq cəmiyyətə təqdim edilməsinin, yaradıcı potensialının dəstəklənməsinin diqqətdə saxlandığını vurğulayıb. Nazir müavini hazırda təqdim edilən tamaşanın da bu istiqamətdə növbəti tədbir olduğunu bildirib.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında İctimai şuranın sədri Elşad Məmmədov şəhid qəhrəmanlarımızın ailələrinin sosial müdafiəsi ilə bağlı Nazirliyin həyata keçirdiyi tədbirlərin, habelə şəhid övladlarının bacarıqlarının inkişafına dəstək işlərinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Rəsmi hissədən sonra təqdim edilən tamaşada müasir dövr uşaqlarının keçmişdə yaşayan mütəfəkkir və dahi insanlarla görüşündən bəhs olunur. Onlar müəllimlərinin hazırladığı zaman maşınının köməyi ilə keçmişə səyahət edir, Azərbaycanın dahi şəxsiyyətləri ilə söhbət edir. Şəhid övladları ilə yanaşı, teatrın peşəkar aktyorlarının da yer aldığı tamaşada insanın öz keçmişinə, tarixi yaddaşına bağlılığı, vətənə sevgisi tərənnüm olunur.
“Qəhrəman övladları səhnədə” layihəsi çərçivəsində nümayiş olunan “Bir zaman, min yaddaş” tamaşasının ideya müəllifi Lalə Zahir, ssenari müəllifi Samirə Əşrəf, quruluşçu rejissoru Səbinə Məmmədzadədir.
Layihə Vətən müharibəsinin 5-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbirlərin davamı olaraq, Dövlət Sosial Müdafiə Fondu və "McDonald's Azərbaycan" şirkəti arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumu çərçivəsində həyata keçirilir. Məqsəd şəhid övladlarının istedad və bacarıqlarını aşkara çıxarmaq, onların milli-mənəvi dəyərlərə bağlılığının nümayiş etdirməkdir.

The play titled “One Time, A Thousand Memories” was presented with the participation of the children of martyrs of the Patriotic War, organized by the State Social Protection Fund under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population.
The premiere took place on the stage of the Azerbaijan State Academic Theatre of Young Spectators and was attended by government officials, members of parliament, cultural figures, members of the families of martyrs, and others. The event began with the performance of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, followed by a moment of silence in honour of the memory of the martyrs.
Deputy Minister of Labour and Social Protection of the Population Anar Bayramov, speaking at the event, emphasised that under the leadership of the President, Victorious Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev, families of the heroes who sacrificed their lives in the Patriotic War, in which our Army achieved a magnificent historic Victory, are covered by extensive social support measures.
He highlighted the ongoing efforts to strengthen the social protection of the families of martyrs, as well as the attention given to revealing and promoting the creative talents of the children of martyrs and supporting their artistic potential. The Deputy Minister noted that the play being presented is another event in this direction.
Chairman of the Public Council under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population Elshad Mammadov underlined the significance of the Ministry’s initiatives for the social protection of the families of heroic martyrs and the importance of activities supporting the development of the abilities of the children of martyrs.
In the play, performed after the official part of the event, the story revolves around modern-day children meeting great thinkers and geniuses of the past. With the help of a time machine created by their teacher, they travel back in time and converse with prominent Azerbaijani historical figures. Alongside the children of martyrs, professional actors of the theatre also performed in the play, which celebrates the human bond with history, memory, and love for the homeland.
The author of the idea for “One Time, A Thousand Memories”, presented within the framework of the “Heroic Children on Stage” project, is Lala Zahir; the scriptwriter is Samira Ashraf, and the stage director is Sabina Mammadzade.
The project, dedicated to the 5th anniversary of the Patriotic War, is implemented within the framework of the Memorandum of Understanding signed between the State Social Protection Fund and McDonald’s Azerbaijan. The aim is to uncover and showcase the talents and skills of the children of martyrs and to promote their connection to national and moral values.