Xəbər verdiyimiz kimi, bu gün Naxçıvan Muxtar Respublikasında şəhid ailələrinə və müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə təqdim edilən 68 mənzilin hər birində müasir tələblərə uyğun yaşayış şəraiti yaradılıb.
Bu mənzillərdən 29-u Naxçıvan şəhərində, 23-ü Şərur, digərləri Babək, Ordubad, Culfa, Şahbuz, Kəngərli rayonlarındakı yeni çoxmənzilli yaşayış binalarındadır. Mənzillər tam təmirlidir.
Mənzillə təminat şəhid ailələrinin, müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərin sosial müdafiə sahəsində həyata keçirilən mühüm tədbirlərdən biridir. İndiyədək ölkəmizdə 16 mindən çox, o cümlədən Naxçıvan Muxtar Respublikasında 400-dək mənzil şəhid ailələrinə, müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə verilib.

As previously reported, today, modern living conditions meeting contemporary requirements have been created in each of the 68 apartments provided to families of martyrs and persons with war-related disabilities in the Nakhchivan Autonomous Republic.
Of these apartments, 29 are located in Nakhchivan city, 23 in Sharur, while the others are located in newly constructed multi-apartment residential buildings in Babek, Ordubad, Julfa, Shahbuz and Kangarli districts. The apartments are fully renovated.
The provision of housing is one of the important measures implemented in the field of social protection for families of martyrs and persons with war-related disabilities. To date, more than 16,000 apartments across the country, including nearly 400 apartments in the Nakhchivan Autonomous Republic, have been provided to families of martyrs and persons with war-related disabilities.