Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyinin Bakı Reabilitasiya Mərkəzində müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan bir qrup şəxslə və QHT nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Agentliyin İdarə Heyətinin sədrinin müavini Vüqar Məmmədov son illər ölkəmizdə əlillik və reabilitasiya sahəsində aparılan islahatlar, reabilitasiya infrastrukturunun müasirləşdirilməsi istiqamətində görülmüş işlər və tətbiq edilən alternativ reabilitasiya üsulları barədə məlumat verib.
Qeyd olunub ki, postmüharibə dövründə Agentliyin Reabilitasiya mərkəzlərində 3600 nəfər müharibə iştirakçısı, onların ailə üzvləri və şəhid ailəsi üzvləri reabilitasiya və sosial-psixoloji xidmətlərlə təmin edilib və həmin xidmətlər bu gün də davam etdirilir.
Peşəkar həkim komandası və müasir reabilitasiya xidmətləri hesabına artıq onların əksəriyyəti əvvəlki sağlamlıqlarına qovuşaraq əlilliklərini geridə qoyublar.
Bunun nəticəsi olaraq həmin müharibə iştirakçılarının böyük bir qismi istər dövlət, istərsə də özəl sektorda müxtəlif vəzifələrdə çalışırlar.
Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müavini Ramal Quluzadə postmüharibə dövründə şəhid ailəsi üzvü və müharibə iştirakçısı olan 27 min şəxsin məşğulluğuna dəstək göstərildiyini bildirib.
Onlardan 12,7 min şəxsin özünüməşğulluq proqramına cəlb olunaraq Agentlik tərəfindən kiçik bizneslərinin qurulmasına dəstək göstərildiyi diqqətə çatdırılıb. Digərləri münasib iş yerləri ilə təmin edilib, habelə peşə hazırlığı kurslarına cəlb edilib. Kursları bitirən şəxslərin məşğulluğunun təminatı üçün də işlər görülüb.
Əzalarını itirmiş müharibə iştirakçılarının protezlə təminatı sahəsində də böyük işlər görüldüyü vurğulanıb. Dünyanın qabaqcıl şirkətləri olan “Ottobock” (Almaniya) və “ÖSSUR” (İslandiya) şirkətləri ilə sıx əməkdaşlıq qurularaq, 493 hərbçi 610 ədəd yüksək texnologiyalı, son nəsil protezlə təmin olunub.
Müharibə iştirakçıları ölkəmizdə qurulan müasir reabilitasiya sistemi, müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərin reabilitasiya xidmətləri və vasitələri, xüsusilə son nəsil protezlərlə təminatı sahəsində aparılan işlərlə bağlı, eləcə də məşğulluq tədbirləri barədə razılıqlarını ifadə ediblər.
Görüşdə əlillik və reabilitasiya sahəsində həyata keçirilən islahatlara dair fikir mübadiləsi aparılıb, vətəndaş cəmiyyəti institutları nümayəndələrinin rəy və təklifləri dinlənilib.

A meeting was held with a group of people with war-related disabilities and NGO representatives at the Baku Rehabilitation Center of the State Medical-Social Expertise and Rehabilitation Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population.
Deputy Chairman of the Agency's Board Vugar Mammadov provided information on the reforms carried out in the field of disability and rehabilitation in our country in recent years, the work done to modernize the rehabilitation infrastructure, and the alternative rehabilitation methods applied.
It was noted that in the post-war period, 3600 war participants, their family members, and members of the martyrs' families were provided with rehabilitation and socio-psychological services in the Agency's Rehabilitation Centers, and these services are continued today.
Thanks to a professional team of doctors and modern rehabilitation services, most of them have already regained their previous health and left their disabilities behind.
As a result, a large number of those war participants work in various positions in both the state and private sectors.
Ramal Guluzade, Deputy Chairman of the Board of the State Employment Agency, stated that support was provided for the employment of 27 thousand people who were members of the families of martyrs and war participants in the post-war period.
It was noted that 12,7 thousand of them were involved in the self-employment program and the Agency supported them in establishing their small businesses. Others were provided with suitable jobs and were also involved in vocational training courses. Work was also done to ensure the employment of those who completed the courses.
It was emphasized that great work was also done in the field of providing war participants who lost their limbs with prostheses. Close cooperation was established with the world's leading companies "Ottobock" (Germany) and "ÖSSUR" (Iceland), and 493 servicemen were provided with 610 high-tech, latest-generation prostheses.
The war participants expressed their agreement on the modern rehabilitation system established in our country, the work carried out in the field of providing rehabilitation services and facilities for people with war-related disabilities, especially with the latest generation prostheses, as well as employment measures.
The meeting exchanged views on the reforms implemented in the field of disability and rehabilitation, and listened to the opinions and proposals of representatives of civil society institutions.