Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev və Qəbələ Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Səbuhi Abdullayev özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində rayon sakinləri Verdiyeva Şəhla Çingiz qızı və Rəcəbalıyeva Pəri Dünyamalı qızı üçün qurulmuş kiçik təsərrüfatlara baxış keçiriblər.
Özünüməşğulluq proqramının dəstəyi ilə aktivlər verilməklə Şəhla Verdiyeva üçün qadın gözəllik salonu, Pəri Rəcəbalıyeva üçün isə un məmulatları istehsalı üzrə kiçik ailə biznesləri qurulub. Onlar işsiz və işaxtaran şəxslərin kiçik biznesə çıxışına imkan yaradılması, öz təsərrüfatlarını yaratmaları üçün göstərilən dəstəyə görə Prezident cənab İlham Əliyevə minnətdarlıqlarını ifadə ediblər.
Ötən dövrdə özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində Qəbələ rayonunda 1950-dək şəxs üçün təsərrüfatlar qurulub.
Nazirliyin tabeliyindəki Sosial Xidmətlər Agentliyinin sifarişi əsasında Qəbələdə yaradılmış günərzi qayğı mərkəzində uşaqlara göstərilən xidmətlər nəzərdən keçirilib. Mərkəzdə həssas qruplara aid, o cümlədən əlilliyi olan uşaqların psixososial reabilitasiyası, gündəlik həyat vərdişlərinə, ilkin yazı və oxuma bacarıqlarına yiyələnməsi üçün işlər aparılır.
Agentliyin Qəbələ Uşaq Reabilitasiya Mərkəzində göstərilən xidmətlərə də baxış keçirilib. Müəssisədə əlilliyi olan uşaqlara səmərəli fizioterapevtik üsullar əsasında və müasir avadanlıqlardan istifadə edilməklə ambulator və stasionar formada kompleks tibbi-sosial reabilitasiya xidmətləri göstərilir.

Minister of Labour and Social Protection of the Population Anar Aliyev and Head of the Gabala District Executive Authority Sabuhı Abdullayev visited the small businesses established under the self-employment programme for local residents Shahla Chingiz gizi Verdiyeva and Pari Dunyalali gizi Rajabaliyeva.
With the support of the self-employment programme and through the provision of assets, a women’s beauty salon was established for Shahla Verdiyeva, while a small family business producing flour-based products was established for Pari Rajabaliyeva. They expressed their gratitude to President Ilham Aliyev for the support provided to unemployed and job-seeking individuals to access small business opportunities and establish their own enterprises.
To date, businesses have been established for nearly 1,950 people in Gabala District under the self-employment programme.
The services provided to children at a day-care centre established in Gabala on the order of the Social Services Agency under the Ministry were reviewed. The centre provides psychosocial rehabilitation for children from vulnerable groups, including children with disabilities, and supports the development of their daily living skills, as well as basic reading and writing skills.
The services provided at the Gabala Children’s Rehabilitation Centre of the Agency were also reviewed. The facility provides children with disabilities with comprehensive medical and social rehabilitation services on an outpatient and inpatient basis, using effective physiotherapy methods and modern equipment.