Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində Qazaxıstanın əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Viktoriya Şeqayla görüş olub.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Hidayət Abdullayev Azərbaycan və Qazaxıstan arasında münasibətlərin xalqlarımızın ortaq tarixi və mədəni köklərinə əsaslandığını qeyd edib. İki ölkənin dövlət başçılarının səyləri ilə Azərbaycan-Qazaxıstan münasibətlərinin daim inkişaf edərək strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyi bildirilib.
Ölkələrimiz arasında əmək, məşğulluq və sosial müdafiə sahəsində də əməkdaşlığın daim genişlənməkdə olduğu vurğulanıb. Azərbaycanda əmək və məşğulluq, sosial müdafiə sahələrində son illər həyata keçirilən islahatlar, DOST konsepsiyası, dövlət sosial xidmətlərinin elektronlaşdırılması istiqamətində əldə olunan nailiyyətlər barədə məlumat verilib.
Viktoriya Şeqay iki ölkənin sosial sahədə də əlaqələrinin daim genişlənməsinin məmnunluq doğurdunu bildirib. Görüşdə əmək və məşğulluq, sosial müdafiə sahələrində gələcək əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.

A meeting was held at the Ministry of Labour and Social Protection of the Population with Victoria Shegay, Deputy Minister of Labour and Social Protection of the Population of Kazakhstan.
Hidayat Abdullayev, Deputy Minister of Labour and Social Protection of the Population, stated that relations between Azerbaijan and Kazakhstan are based on the common historical and cultural roots of the two nations. It was emphasised that, thanks to the efforts of the heads of both states, Azerbaijan–Kazakhstan relations have continuously developed and risen to the level of strategic partnership.
It was noted that cooperation between the two countries in the fields of labour, employment, and social protection is also steadily expanding. Information was provided on the reforms carried out in recent years in Azerbaijan in the fields of labour, employment, and social protection, the DOST concept, and achievements in the digitalisation of state social services.
Victoria Shegay expressed satisfaction with the ongoing expansion of cooperation between the two countries in the social sphere. During the meeting, issues of future cooperation in the fields of labour, employment, and social protection were discussed.