Ölkəmizdə səfərdə olan Qazaxıstanın Vahid Yığım Pensiya Fondunun İdarə Heyətinin sədri Janat Kurmanov və Dövlət Sosial Sığorta Fondunun İdarə Heyəti sədrinin müavini Marat Janıbekovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətləri Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzində olublar.
Qonaqlara Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılmış Mərkəzin fəaliyyəti barədə məlumat verilib. Mərkəzin direktoru Elnarə Ənsari həssas qruplardan olan şəxslərin yaradıcılıq potensialının inkişaf etdirilməsi və özünüifadə imkanlarının genişləndirilməsi məqsədilə müəssisədə görülən işləri diqqətə çatdırıb.
DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin inklüziv cəmiyyətin inkişafında rolu vurğulanıb. Burada benefisiarlara sosial pedaqoji və psixoloji dəstək xidmətlərinin də göstərildiyi, Mərkəzin istedadlarının respublika və beynəlxalq əhəmiyyətli tədbirlərdə də yaradıcılıq nümunələri ilə uğurla çıxış etdikləri qeyd edilib. Bölgələrdə inklüzivliyin təşviqi ilə əlaqədar Mərkəzin filiallarında həyata keçirilən layihələrdən bəhs olunub.
Mərkəzdə aparılan işlər, burada mövcud olan inklüziv yaradıcılıq mühiti, həssas kateqoriyalardan olan şəxslərin hazırladıqları sənət nümunələri qonaqların marağına səbəb olub.

Delegations led by Zhanat Kurmanov, Chairman of Kazakhstan’s Unified Accumulative Pension Fund, and Marat Zhanibekov, Deputy Chairman of the State Social Insurance Fund, visited the DOST Inclusive Development and Creativity Center under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population.
The guests were informed about the Center, which was established on the initiative of First Vice-President Mehriban Aliyeva. The Center’s director, Elnara Ansari, explained the work carried out to help people from vulnerable groups develop their creative potential and expand opportunities for self-expression.
The important role of the Center in promoting an inclusive society was emphasized. It was noted that the Center also provides social-pedagogical and psychological support services, and that its beneficiaries successfully present their creative works at national and international events. The guests were also briefed about the projects carried out in the Center’s regional branches to support inclusivity.
The delegations viewed the work done at the Center, the inclusive creative environment, and the artworks prepared by people from vulnerable groups, which attracted their interest.