Sərəncam ümumilikdə 2 minə yaxın şəxsə şamil olunacaq.
Prezident İlham Əliyevin yeni “1941–1945-ci illərdə İkinci Dünya müharibəsində iştirak etmiş şəxslərə, həlak olmuş və ya sonralar vəfat etmiş döyüşçülərin dul arvadlarına, arxa cəbhədə fədakar əməyinə görə orden və medallarla təltif edilmiş şəxslərə birdəfəlik maddi yardım verilməsi haqqında” Sərəncamı həmin kateqoriyalara aid vətəndaşlara növbəti yüksək diqqət və qayğını ifadə edir.
Sərəncama əsasən, İkinci Dünya müharibəsində Qələbənin 81-ci ildönümü ilə əlaqədar həmin müharibənin iştirakçılarına 2750 manat birdəfəlik maddi yardım ödəniləcək.
İkinci Dünya müharibəsində həlak olmuş və ya sonralar vəfat etmiş döyüşçülərin dul arvadlarına, həmin dövrdə arxa cəbhədə fədakar əməyinə görə orden və medallarla təltif edilmiş şəxslərə, İkinci Dünya müharibəsi illərində döyüş cəbhələrinin arxa hüdudları, yaxud döyüşən donanmaların əməliyyat zonaları daxilində ordunun və donanmanın mənafeyi üçün tapşırıqları yerinə yetirmiş xüsusi birləşmələrin işçilərinə, İkinci Dünya müharibəsi dövründə Leninqrad şəhərinin müdafiəsinə görə müvafiq medal və döş nişanı ilə təltif edilmiş şəxslərə, habelə Leninqrad şəhərinin mühasirəsi iştirakçılarına isə 1500 manat məbləğində birdəfəlik maddi yardım veriləcək.
Sərəncamın ümumilikdə 2 minə yaxın şəxsə şamil olunacağı gözlənilir ki, onlardan 13-ü İkinci Dünya müharibəsi iştirakçılarıdır.
Birdəfəlik maddi yardımların verilməsi üçün Sərəncamla Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ehtiyat fondundan 3 milyon manat vəsait ayrılıb.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən birdəfəlik maddi yardımlar İkinci Dünya müharibəsi iştirakçılarının və digər müvafiq şəxslərin bank hesablarına köçürüləcək.

The Order will cover nearly 2,000 individuals in total.
The new Order of President Ilham Aliyev titled “On providing one-time financial assistance to persons who participated in World War II in 1941–1945, widows of soldiers who were killed or later deceased, and persons awarded orders and medals for their dedicated work in the rear” reflects continued high-level attention and care for these categories of citizens.
According to the Order, on the occasion of the 81st anniversary of Victory in World War II, participants of the war will receive a one-time payment of 2,750 manats.
Widows of deceased soldiers, persons awarded for their work in the rear, individuals who carried out assignments in the interests of the army and navy within operational zones, persons awarded medals for the defence of Leningrad, and participants of the Leningrad blockade will receive 1,500 manats.
It is expected that nearly 2,000 people will benefit from the Order, including 13 World War II participants.
A total of 3 million manats has been allocated from the President’s Reserve Fund in the 2026 state budget to finance these payments.
The Ministry of Labour and Social Protection of the Population will transfer the payments to the bank accounts of eligible individuals.