Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin təşkil etdiyi “PeşəFest” bu dəfə Ağdam rayonunda keçirilib.
“Peşə öyrən, gələcəyini qur!” devizi ilə təşkil edilən festival gənclərin və şagirdlərin peşə seçiminə, onların karyera istiqamətində doğru addım atmalarına dəstək olmaq məqsədi daşıyır.
Tədbirdə Ağdam Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Vaqif Həsənov, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Sadiq Əliyev, Ağdam və ətraf rayonlardan dövlət və özəl qurumların rəhbər şəxsləri, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Festivalın açılış mərasimində çıxış edən V.Həsənov əmək bazarında aktual olan peşələrin gənclərə və yeniyetmələrə tanıdılmasında “PeşəFest”in xüsusi rolunu, belə tədbirlərin mütəmadi keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
S.Əliyev “PeşəFest”in məqsədini diqqətə çatdıraraq, gənclərin maarifləndirilməsinin və düzgün peşə seçiminin həm onların gələcəklərini, həm də əmək bazarının balanslı inkişafını təmin etdiyini vurğulayıb.
Festivalda Nazirliyin tabeliyində DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin Qarabağ “DOST Evi” filialının benefisiarları da iştirak edərək musiqi nömrələri təqdim ediblər.
Festivalın təşkil olunacağı digər ünvan və tarixlər isə belədir:
• İmişli – 1 oktyabr / Heydər Əliyev parkı
• Ağsu – 3 oktyabr / Heydər Əliyev parkı
• Ağdaş – 8 oktyabr / Heydər Əliyev parkı
• Qəbələ – 11 oktyabr / Heydər Əliyev parkı
• Xaçmaz – 13 oktyabr / Zəfər parkı
• Bakı – 16 oktyabr / Dənizkənarı Milli Park
“PeşəFest”də 14 peşə (kibertəhlükəsizlik, data analitika, helpdesk, 3D animator, zinət əşyalarının dizayneri, turizm təşkilatçısı, dülgər, avtomobil təmiri üzrə çilingər, qida mühəndisi, qənnadıçı, xilasedici, barista, diş texniki və baytar) üzrə maarifləndirici tədbirlər təşkil olunur.
Festival iştirakçıları bu peşə sahələri üzrə inkişaf etməyin yolları, tələb olunan bacarıqlar, ixtisas seçimi barədə faydalı məlumatlar əldə etmək, mütəxəssislərlə ünsiyyət qurmaq imkanı qazanırlar.

The “PeşəFest” organized by the State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population was held this time in Aghdam.
Organized under the motto “Learn a profession, build your future!”, the festival aims to support young people and students in choosing a profession and taking the right steps in their career path.
The event was attended by the Head of Aghdam Executive Authority Vagif Hasanov, Chairman of the Management Board of the State Employment Agency Sadiq Aliyev, officials from public and private institutions of Aghdam and surrounding districts, and representatives of the public.
In his speech at the opening ceremony, V. Hasanov emphasized the special role of “PeşəFest” in introducing professions in demand in the labour market to young people and teenagers, and highlighted the importance of regularly holding such events.
S. Aliyev pointed out that the purpose of “PeşəFest” is to ensure that young people are informed and make the right choice of profession, which will not only shape their future but also support the balanced development of the labour market.
Professionals then made presentations in line with their specialties, explaining the features of their professions. They shared recommendations on career choices with festival participants and answered questions from teenagers and their parents.
Beneficiaries of the Karabakh “DOST House” branch of the DOST Inclusive Development and Creativity Center under the Ministry also took part in the festival, presenting musical performances.
The next destinations and dates of the festival are as follows:
- Imishli – October 1 / Heydar Aliyev Park
- Agsu – October 3 / Heydar Aliyev Park
- Agdash – October 8 / Heydar Aliyev Park
- Gabala – October 11 / Heydar Aliyev Park
- Khachmaz – October 13 / Victory Park
- Baku – October 16 / Seaside National Park
At “PeşəFest,” informative sessions are held on 14 professions (cybersecurity, data analytics, helpdesk, 3D animator, jewellery designer, tourism organizer, carpenter, automotive repair locksmith, food engineer, confectioner, lifeguard, barista, dental technician, and veterinarian).
Festival participants gain useful knowledge on ways to develop in these professions, required skills, and career selection, while also having the opportunity to communicate with specialists.