2025-ci ilin sosial göstəriciləri
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyi 2025-ci ildə əlilliyi olan 142 min şəxsi reabilitasiya xidmətləri ilə təmin edib.
Onlardan 78 600 nəfərə ambulator, 33 200 nəfərə stasionar və icma əsaslı, digərlərinə səyyar və onlayn formada, sosial-psixoloji, hippoterapiya istiqamətləri üzrə reabilitasiya xidmətləri göstərilib.
Agentliyin reabilitasiya müəssisələrində ənənəvi üsullarla yanaşı, son illər qabaqcıl dünya təcrübəsinə uyğun reabilitasiya metodları (robotik, sosial-psixoloji reabilitasiya, yoqa, rəqs terapiyası, hippoterapiya və s.) da tətbiq edilir. Əlilliyi olan şəxslərə stasionar və ambulator şəraitdə, habelə icma əsaslı, telereabilitasiya, səyyar formalarda da reabilitasiya xidmətləri göstərilir.

Social indicators for 2025
In 2025, the State Agency for Medical and Social Expertise and Rehabilitation under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population provided rehabilitation services to 142 thousand persons with disabilities.
Of them, 78.600 persons received outpatient rehabilitation services, 33.200 persons received inpatient and community-based rehabilitation services, while the remaining individuals were provided with mobile and online rehabilitation services, including social-psychological rehabilitation and hippotherapy.
Alongside traditional methods, the Agency’s rehabilitation institutions have in recent years applied advanced rehabilitation approaches in line with leading international practices, including robotic rehabilitation, social-psychological rehabilitation, yoga, dance therapy, and hippotherapy. Rehabilitation services are provided to persons with disabilities in inpatient and outpatient settings, as well as through community-based, telerehabilitation, and mobile formats.