Prezident İlham Əliyevin imzaladığı yeni Fərman bu ilin əvvəlindən reallaşdırılan növbəti, 2018-ci ildən ötən dövrdə isə 5-ci sosial islahat paketi çərçivəsində şəhid ailələri, əlilliyi olan şəxslər, beşdən çox uşağı olan qadınlar, aztəminatlı ailələr və digər kateqoriyalara yönələn müavinət və təqaüdlərin də artırılmasını təmin edir.
İmzalanmış yeni Fərmana əsasən, 2025-ci ilin 1 iyulundan:
- Şəhid ailəsi, 20 Yanvar şəhidinin ailəsi, Əfqanıstanda həlak olan hərbçilərin ailələri üçün Prezidentin aylıq təqaüdü – 700 manata çatdırılır;
- Müharibə, 20 Yanvar hadisələri, hərbi xidmət vəzifələrini yerinə yetirmək və Çernobıl AES-də hərbi xidmət ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə Prezidentin aylıq təqaüdü, orqanizmin funksiyalarının:
81-100 faiz pozulmasına görə (I dərəcə) — 600 manata,
61-80 faiz pozulmasına görə (II dərəcə) — 500 manata,
31-60 faiz pozulmasına görə (III dərəcə) — 400 manata çatdırılır;
- Vətən Müharibəsi Qəhrəmanlarına Prezidentin aylıq təqaüdü — 2200 manata çatdırılır;
- Azərbaycanın Milli Qəhrəmanlarına Prezidentin aylıq təqaüdü — 2000 manata çatdırılır;
- Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdü — 1700 manata çatdırılır;
- Uşağın anadan olmasına görə birdəfəlik müavinət — 600 manata çatdırılır;
- Dəfn üçün birdəfəlik müavinət — 600 manata çatdırılır;
- Himayədar ailəyə verilmiş əlilliyi olan uşağa görə aylıq müavinət:
0-6 yaş arası uşaq üçün — 500 manata,
7-13 yaş arası uşaq üçün — 600 manata,
14-18 yaş arası uşaq üçün — 650 manata çatdırılır.
- Əlilliyi olan şəxslərə müavinət, orqanizmin funksiyalarının:
81-100 faiz pozulmasına görə (I dərəcə) — 300 manata,
61-80 faiz pozulmasına görə (II dərəcə) — 250 manata,
31-60 faiz pozulmasına görə (III dərəcə) — 180 manata çatdırılır;
- Ümumi səbəblərdən orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə (I dərəcə) gözdən əlilliyi olan şəxslərə Prezidentin aylıq təqaüdü — 350 manata çatdırılır;
- Ümumi səbəblərdən orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə (I dərəcə) əlilliyi olan şəxslərə (gözdən əlilliyi olan şəxslər istisna olmaqla) Prezidentin aylıq təqaüdü — 250 manata çatdırılır;
- Övladlığa götürülən hər uşağa görə aylıq müavinət 240 manata çatdırılır;
- Ailə başçısını itirməyə görə aylıq müavinət (hər ailə üzvü üçün) — 140 manata çatdırılır;
- Bir yaşınadək uşağı olan aztəminatlı ailələrə (ünvanlı yardım alan) hər uşağa görə aylıq müavinət — 140 manata çatdırılır;
- Beşdən çox uşağı olan qadınlara hər uşağa görə aylıq müavinət — 140 manata çatdırılır;
- Müddətli həqiqi hərbi xidmət qulluqçularının uşaqlarına aylıq müavinət (hər uşağa görə) - 140 manata çatdırılır;
- Valideynlərini itirmiş və valideyn himayəsindən məhrum uşaqların qəyyumları üçün aylıq müavinət - 140 manata çatdırılır;
- Orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə (I dərəcə) və əlilliyi olan uşaqlara qulluq edənlərə Prezidentin aylıq təqaüdü — 120 manata çatdırılır;
- Fəxri adlara layiq görülmüş şəxslərə aylıq təqaüd:
“Xalq” fəxri adına görə — 300 manata,
“Əməkdar” fəxri adına görə — 200 manat çatdırılır;
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin 23 dekabr 2024-cü il tarixli Sərəncamı ilə icra olunan yeni sosial islahat paketi çərçivəsində bu ilin əvvəlindən ölkəmizdə minimum aylıq əməkhaqqı 400 manata, minimum pensiya fevralın 1-dən 320 manata çatdırılıb, həmçinin bütün növ pensiyalar ilin əvvəlindən 8,1 faiz indeksləşdirilməklə artırılıb.
Ümumilikdə, qeyd edilən növbəti sosial islahat paketi 3 milyon insanı əhatə edir və onlara yönələn əməkhaqqı, pensiya, müavinət və təqaüdlərin artırılması üçün illik əlavə olaraq 1,4 milyard manat ayrılıb.

The new Decree signed by President Ilham Aliyev provides for an increase in benefits and pensions for families of martyrs, people with disabilities, women with more than five children, low-income families and other categories within the framework of the next social reform package implemented since the beginning of this year, and the 5th social reform package since 2018.
According to the new Decree signed, from July 1, 2025:
- The monthly Presidential stipend for the family of a martyr, the family of a January 20 martyr, and the families of soldiers killed in Afghanistan will be increased to — 700 manats;
- The monthly stipend of the President for persons disabled in the war, the events of January 20, the performance of military service duties and military service at the Chernobyl NPP is increased to:
- for 81-100 percent impairment of body functions (I degree) — 600 manats,
- for 61-80 percent impairment (II degree) — 500 manats,
- for 31-60 percent impairment (III degree) — 400 manats;
- The monthly stipend of the President for Heroes of the Patriotic War is increased to — 2200 manats;
The monthly stipend of the President for National Heroes of Azerbaijan is increased to — 2000 manats;
The personal stipend of the President of the Republic of Azerbaijan is increased to — 1700 manats;
The lump-sum allowance for childbirth is increased to — 600 manats;
The lump-sum allowance for funeral expenses is increased to — 600 manats;
Monthly allowance for a disabled child provided to a foster family:
- For a child aged 0-6 — 500 manats,
- For a child aged 7-13 — 600 manats,
- For a child aged 14-18 — 650 manats.
- The allowance for persons with disabilities is increased to:
- For 81-100 percent impairment of body functions (I degree) — 300 manats,
- For 61-80 percent impairment (II degree) — 250 manats,
- For 31-60 percent impairment (III degree) — 180 manats;
- For persons with visual impairment due to 81-100 percent impairment of body functions (I degree) due to general causes, the monthly Presidential stipend is increased to — 350 manats;
- The monthly stipend of the President for persons with disabilities (except for persons with visual impairment) due to 81-100 percent impairment of body functions due to general causes (I degree) is increased to — 250 manats;
- The monthly allowance for each adopted child is increased to — 240 manats;
- The monthly allowance for the loss of the head of the family (for each family member) is increased to — 140 manats;
- The monthly allowance for each child for low-income families (recipients of targeted assistance) with a child under one year old is increased to — 140 manats;
- The monthly allowance for each child for women with more than five children is increased to — 140 manats;
- The monthly allowance for children of servicemen on active military service (for each child) is increased to — 140 manats;
- Monthly allowance for guardians of children who have lost their parents and are deprived of parental care is increased to — 140 manat;
- Monthly stipend of the President for 81-100 percent violation of body functions (I degree) and for those caring for children with disabilities is increased to — 120 manat;
- Monthly pension for persons awarded honorary titles:
- For the honorary title of "People" is increased to — 300 manat,
- For the honorary title of "Honored" is increased to — 200 manat;
It should be noted that within the framework of the new social reform package implemented by the Decree of President Ilham Aliyev dated December 23, 2024, the minimum monthly salary in our country has been increased to 400 manat since the beginning of this year, the minimum pension has been increased to 320 manat since February 1, and all types of pensions have been indexed by 8,1 percent since the beginning of the year.
In total, the next social reform package covers 3 million people, and an additional 1,4 billion manat has been allocated annually to increase their salaries, pensions, benefits, and stipends.