Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi BMT-nin Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının “WSIS Prizes 2026” beynəlxalq müsabiqəsində növbəti dəfə qaliblər sırasında olaraq mükafata layiq görülüb.
Nazirliyin “Himayədar ailə” qayğı modeli ilə bağlı elektron sistemi 1500-dən çox layihənin iştirak etdiyi müsabiqənin "İnformasiya cəmiyyətinin etik aspektləri" kateqoriyası üzrə qalibi seçilib.
https://www.itu.int/net4/wsis/stocktaking/Prizes/2026/Winners
Qeyd edilən elektron sistem valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların ailə mühitində böyüməsi və inkişafı məqsədi daşıyan “Himayədar ailə” qayğı modeli üzrə xidmətlərin rəqəmsal platforma üzərində göstərilməsinə imkan verir.
Himayədar ailələrin qeydiyyatı, qiymətləndirilməsi, uyğunlaşdırılması, monitorinqi və s. proseslər vahid rəqəmsal mühitdə həyata keçirilir və idarə edilir.
Müsabiqədə Nazirliyin iki rəqəmsal layihəsi - “Rəqəmsal əmək müqavilələri” layihəsi “Elektron məşğulluq” kateqoriyası və “Əlillik” altsistemi “İnformasiya cəmiyyətinin etik aspektləri” kateqoriyası üzrə Namizədlik Sertifikatı ilə təltif olunub.
Qeyd edək ki, İnformasiya Cəmiyyəti üzrə Dünya Sammiti (WSIS) BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsini dəstəkləyən ən nüfuzlu qlobal platformalardan biridir. Hər il keçirilən “WSIS Prizes” beynəlxalq müsabiqəsi informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından istifadə etməklə dayanıqlı inkişafın təşviqinə töhfə verən innovativ layihələri müəyyənləşdirərək mükafatlandırır.
Nazirliyin əldə etdiyi bu növbəti uğur ölkəmizdə son illər sosial xidmətlər sahəsində həyata keçirilən innovativ islahatların beynəlxalq səviyyədə də yüksək qiymətləndirilməsinin daha bir göstəricisidir.

The Ministry of Labor and Social Protection of the Population has once again been awarded a prize in the international competition "WSIS Prizes 2026" of the UN International Telecommunication Union.
The Ministry's electronic system for the "Foster Family" care model was selected as the winner in the "Ethical Aspects of the Information Society" category of the competition, in which more than 1,500 projects participated.
https://www.itu.int/net4/wsis/stocktaking/Prizes/2026/Winners
The mentioned electronic system allows for the provision of services on a digital platform under the “Foster Family” care model, which aims to ensure the growth and development of children deprived of parental care in a family environment.
The registration, assessment, adaptation, monitoring, etc. processes of foster families are implemented and managed in a single digital environment.
In the competition, two digital projects of the Ministry - the “Digital Labor Contracts” project in the “Electronic Employment” category and the “Disability” subsystem in the “Ethical Aspects of the Information Society” category - were awarded the Certificate of Nomination.
It should be noted that the World Summit on the Information Society (WSIS) is one of the most influential global platforms supporting the implementation of the UN Sustainable Development Goals. The “WSIS Prizes” international competition, held annually, identifies and rewards innovative projects that contribute to the promotion of sustainable development using information and communication technologies.
This next success achieved by the Ministry is another indication of the high international appreciation of the innovative reforms implemented in our country in the field of social services in recent years.