Naxçıvanda bu proqram çərçivəsində qurulmuş təsərrüfata və əməyin mühafizəsi sahəsində nümunəvi müəssisəyə baxış da keçirilib.
Naxçıvan şəhərində özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində daha 50-dən çox şəxsə kənd təsərrüfatı və xidmət sahələri üzrə kiçik ailə bizneslərini yaratmaları üçün mal və materiallar formasında aktivlər təqdim edilib.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev və Naxçıvan Muxtar Respublikasının əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini, nazir vəzifəsinin səlahiyyətlərini müvəqqəti icra edən Fərid Bağırzadə aktivlərin təqdim edilməsi tədbirində iştirak ediblər.
Onlar aktivlərlə təmin edilən özünüməşğulluq proqramı iştirakçıları ilə görüşüb, həmin vətəndaşların verilmiş aktivlər hesabına quracaqları kiçik ailə təsərrüfatlarına dair planları ilə maraqlanıblar.
Anar Əliyev və Fərid Bağırzadə özünüməşğulluq proqramının dəstəyi ilə Naxçıvan şəhər sakini əlilliyi olan şəxs İsmayılov Elbəyi İqbal oğlu üçün avtomobil şinlərinin bərpası və təmiri üzrə qurulmuş kiçik təsərrüfata baxış keçiriblər.
Proqram iştirakçısı işsiz və işaxtaran şəxslərin kiçik biznesə çıxışına imkan yaradılması, öz təsərrüfatlarını yaratmaları üçün göstərilən dəstəyə görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını ifadə edib.
Qeyd edək ki, ötən dövrdə Naxçıvan MR-də özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində 3200-dən çox şəxs üçün kiçik ailə təsərrüfatları qurulub.
Əməyin mühafizəsi sahəsində nümunəvi müəssisələrdən biri - “Cahan Holding”ə daxil olan ENNA şirkətində yaradılmış sağlam və təhlükəsiz əmək şəraitinə də baxış keçirilib.

Within the framework of the programme, visits were made to a newly established household enterprise and to an exemplary enterprise in the field of occupational safety.
In the city of Nakhchivan, more than 50 individuals were provided with assets in the form of goods and materials to establish small family businesses in the agricultural and service sectors under the self-employment programme.
Minister of Labour and Social Protection of the Population Anar Aliyev and Deputy Minister of Labour and Social Protection of the Population of the Nakhchivan Autonomous Republic, Acting Minister Farid Bagirzade, attended the event where the assets were distributed.
They met with the participants of the self-employment programme who received the assets and discussed their plans for establishing small family enterprises based on the provided resources.
Anar Aliyev and Farid Bagirzade also visited a small enterprise established with the support of the self-employment programme by Elbeyi Iqbal oglu Ismayilov, a resident of Nakhchivan city and a person with a disability, specialising in the restoration and repair of automobile tyres.
The programme participant expressed gratitude to President Ilham Aliyev for the support provided in enabling unemployed and job-seeking individuals to access small business opportunities and establish their own enterprises.
It should be noted that more than 3,200 individuals have established small family enterprises under the self-employment programme in the Nakhchivan Autonomous Republic to date.
A visit was also made to one of the exemplary enterprises in the field of occupational safety – the ENNA company, part of “Cahan Holding” – to observe the healthy and safe working conditions established there.