Ən çox tələb olunan 5 peşə istiqaməti
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Əmək Bazarı və Sosial Müdafiə Məsələləri üzrə Milli Observatoriya əmək bazarının cari vəziyyətini qiymətləndirmək məqsədilə iş elanlarının genişmiqyaslı kəmiyyət təhlilini aparıb.
Son iki ili əhatə edən 25678 vakansiya nəzərdən keçirilib və ən çox tələb olunan aşağıdakı beş prioritet peşə istiqaməti müəyyən edilib:
- satış təmsilçisi,
- mühasib,
- kredit mütəxəssisi,
- işə qəbul üzrə mütəxəssis,
- satış planlanması.
Təhlillər göstərir ki, bu peşələr üzrə işçi qüvvəsinə daha çox ehtiyacın olması əmək bazarının genişlənməsi və struktur dəyişiklikləri ilə sıx bağlıdır.
Vakansiyaların hər dördündən biri topdan və pərakəndə ticarət sahəsində fəaliyyət göstərən müəssisələrə aiddir.
Bank sektoru isə 9,2 faizlik payla vakansiya sayına görə ilk onluğa liderlik edir. Bu sektor həm yeni iş yerlərinin yaradılması, həm də işçi dəyişkənliyinin yüksək olması ilə seçilir.
Araşdırma həmçinin göstərir ki, iş elanlarının 76,2 faizində iş təcrübəsi tələb olunur, minimum iş təcrübəsi tələbi isə 1 - 2 il arasında dəyişir. Vakansiyaların 67,2 faizində ali təhsilin əsasən bakalavr səviyyəsi tələb olunur.
Məvacib göstəricilərinə gəldikdə, qeyd edilən 25678 vakansiyadan yalnız 8,4 minə yaxın vakansiyada əməkhaqqı qeyd edilib. Onlarda təklif olunan məvacib 400 – 7000 manat arasında dəyişir.

The five most in-demand professions have been identified.
The National Observatory on Labour Market and Social Protection Affairs under the Ministry of Labour and Social Protection of Population conducted a large-scale quantitative analysis of job postings to assess the current state of the labour market.
A total of 25678 job vacancies over the past two years were reviewed, and the five most in-demand occupational categories were identified as:
- Sales Representative
- Accountant
- Credit Specialist
- Recruitment Specialist
- Sales Planning Specialist
Analyses show that the increasing demand for labour in these professions is closely related to the expansion of the labour market and structural changes.
One in four vacancies is associated with enterprises operating in the wholesale and retail trade sector.
The banking sector leads the top ten sectors in terms of vacancy numbers, accounting for 9,2% of the total. This sector stands out for both the creation of new jobs and a high rate of employee turnover.
The study also reveals that 76,2% of job postings require work experience, with the minimum experience typically ranging from 1 to 2 years. Additionally, 67,2% of vacancies require higher education, mostly at the bachelor’s level.
As for salary indicators, out of the mentioned 25678 vacancies, only about 8,4 thousand have specified salaries. The offered salaries range from 400 to 7000 manats.