Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən Dünya Bankının maliyyə dəstəyi ilə icra olunan “Məşğulluğa Dəstək Layihəsi” iştirakçılarına, habelə həssas qruplar üçün iş yerlərinin yaradılmasına dəstək məqsədli daha bir pilot layihəyə başlanıb.
“Sosial cəhətdən həssas şəxslər üçün əlavə iş yerlərinin yaradılması” adlı layihə özünüməşğulluq proqramının genişlənməsində mühüm rol oynayan “Məşğulluğa Dəstək Layihəsi” üzrə qurduğu kiçik biznesə işçi qəbul edən benefisiarları əhatə edir.
Onların işə qəbul etdikləri işçilərin əməkhaqlarının, habelə bununla bağlı işəgötürən və və işçi tərəfindən ödənilməli olan vergi və digər sosial ayırmaların ilk 3 ayda tam məbləği, növbəti 3 ayda isə 50 faizi “Məşğulluğa Dəstək Layihəsi” tərəfindən ödəniləcək.
Bu günlərdə Qubada yeni layihə barədə məlumatlandırma tədbiri olub. Layihənin məqsədləri və icra prosesi barədə ətraflı məlumat verilib.
Vurğulanıb ki, bu pilot layihə həmçinin benefisiarlarda artıq işəgötürən təfəkkürü və təcrübəsinin formalaşmasına şərait yaratmağı hədəfləyir. Habelə onların işə qəbul etdikləri şəxslərlə ilk 6 aydan sonrakı dövrdə də əmək münasibətlərini davam etdirmələri nəzərdə tutulur.
Tədbirdə yeni layihəyə cəlb edilən Qusar şəhər sakinləri - özünüməşğulluq proqramı üzrə “Un məmulatlarının istehsalı” zərfi üzrə kiçik biznesini qurmuş Aygün Hacımuradova və “Mebel sexi” zərfi üzrə kiçik biznesini qurmuş Vadim Rzayevlə əməkdaşlıq müqavilələri imzalanıb.

Another pilot project has been launched by the Ministry of Labour and Social Protection of the Population, with financial support from the World Bank, to support participants of the “Employment Support Project” and the creation of jobs for vulnerable groups.
The project titled “Creation of Additional Jobs for Socially Vulnerable Persons” covers beneficiaries who, under the “Employment Support Project” that plays an important role in expanding the self-employment program, have hired employees for the small businesses they established.
Under the project, the full amount of wages of the employees hired by beneficiaries, as well as the taxes and other social contributions payable by the employer and the employee, will be covered by the “Employment Support Project” during the first 3 months, and 50 percent during the following 3 months.
An information event on the new project was recently held in Quba, where detailed information was provided on the objectives and implementation process of the project.
It was emphasized that this pilot project also aims to foster an employer mindset and experience among beneficiaries. It is also envisaged that labour relations with the employees they hire will continue beyond the initial 6 months.
At the event, cooperation agreements were signed with Qusar city residents involved in the new project — Aygun Hajimuradova, who established a small business under the “Bakery products production” package within the self-employment program, and Vadim Rzayev, who established a small business under the “Furniture workshop” package.
Relevant procedures will be carried out with them and other participants to be involved in the project.