İclasda ölkəmizdə əmək münasibətlərində rəqəmsal transformasiyanın tətbiqinə dair təqdimat edilib.
Özbəkistanın Daşkənd şəhərində Müstəqil Dövlətlər Birliyinin (MDB) iştirakçı dövlətlərinin əmək, məşğulluq və əhalinin sosial müdafiəsi üzrə Məşvərət Şurasının 38-ci iclası keçirilib.
İclasda ölkəmizi əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Rəşad Mustafayev və Nazirlik yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinin rəisi Vəli Quliyev təmsil ediblər.
Rəşad Mustafayev iclasda çıxış edərək, son illər Azərbaycanda əmək, məşğulluq və sosial müdafiə sahəsində aparılan islahatlar və əldə olunan uğurlar barədə məlumat verib. O, ölkəmizdə əməkhaqqı, pensiya və digər sosial ödənişlərdə ciddi artımlara nail olunduğunu, sosial müdafiə sisteminin gücləndirilməsi, aktiv məşğulluq proqramlarının genişləndirilməsi istiqamətində atılan addımları qeyd edib. Əmək, məşğulluq və sosial müdafiə sahələrində xidmətlərin rəqəmsallaşdırılması, o cümlədən proaktiv xidmətlərin yaradılması istiqamətində son illər əldə edilən mühüm nailiyyətləri diqqətə çatdırıb.
Nazir müavini həmçinin “Əmək münasibətlərində rəqəmsal transformasiyanın tətbiqi” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Azərbaycanda əmək və məşğulluq sahələrində yaradılmış elektron xidmətlər, 2022-ci ildə istifadəyə verilən, vahid əmək münasibətləri platforması olan və rəqəmsal kadr uçotu sisteminə keçidi təmin edən “Əmək və Məşğulluq” altsisteminin üstünlükləri barədə məlumat verilib. Bu platforma üzərindən əmək müqavilələrinin elektronlaşdırıldığı diqqətə çatdırılıb.
Ölkəmizdə sosial sahədə tətbiq edilən rəqəmsal həllər iclas iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb və müsbət qiymətləndirilib.
Qeyd edək ki, MDB çərçivəsində əmək və sosial müdafiə sahəsində aparılan təcrübə mübadilələri bu sahədə əməkdaşlığın genişlənməsinə, eləcə də ortaq çağırışlara birgə və dayanıqlı həllərin formalaşdırılmasına töhfə verir.

A presentation was made at the meeting on the implementation of digital transformation in labour relations in Azerbaijan.
The 38th meeting of the Consultative Council on Labour, Employment and Social Protection of the Population of the Commonwealth of Independent States (CIS) was held in Tashkent, Republic of Uzbekistan.
Azerbaijan was represented at the meeting by Deputy Minister of Labour and Social Protection of the Population Rashad Mustafayev and Head of the State Labour Inspectorate Service under the Ministry Vali Guliyev.
In his speech, Rashad Mustafayev provided information on the reforms and achievements in the areas of labour, employment, and social protection carried out in Azerbaijan in recent years. He noted the significant increases achieved in wages, pensions, and other social payments, as well as the steps taken to strengthen the social protection system and expand active employment programmes. He also highlighted the major progress achieved in recent years in the digitalisation of services in labour, employment, and social protection, including the development of proactive services.
The Deputy Minister also delivered a presentation on “Implementation of Digital Transformation in Labour Relations.” Information was provided on electronic services established in the fields of labour and employment in Azerbaijan, as well as on the advantages of the “Labour and Employment” subsystem, which was launched in 2022 as a unified labour relations platform ensuring the transition to a digital personnel accounting system. It was noted that employment contracts are digitalised through this platform.
The digital solutions implemented in the social sphere in Azerbaijan were met with great interest and positively evaluated by the meeting participants.
It should be noted that the exchange of experience carried out within the CIS in the fields of labour and social protection contributes to the expansion of cooperation in these areas, as well as to the formation of joint and sustainable solutions to common challenges.