İşəgötürənlərin nəzərinə
Bu iş yerlərində məşğulluğu təmin edilən şəxslərin əməkhaqları işsizlikdən sığorta vəsaiti hesabına ödəniləcək.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi kvotadan əlavə yaradılan iş yerləri üzrə əməkhaqqının maliyyələşdirilməsi proqramına başlayıb.
Proqram sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan və işə düzəlməkdə çətinlik çəkən şəxslərin məşğulluğunun artırılması məqsədilə kvotadan əlavə iş yerləri yaratmaq istəyən işəgötürənlər üçün nəzərdə tutulub.
Sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan və işə düzəlməkdə çətinlik çəkən şəxslər sırasına əlilliyi olan şəxslər, şəhid ailəsinin üzvləri, 20 yaşadək gənclər, 1 və ya daha çox uşağını təkbaşına böyüdən, 5 və daha çox uşağı olan, habelə əlilliyi olan uşaqları tərbiyə edən valideynlər, pensiya yaşına iki ildən az qalmış şəxslər, cəzaçəkmə yerlərindən azad edilmiş şəxslər, keçmiş məcburi köçkünlər aiddir.
Kvotadan əlavə yaradılan iş yerlərinə Agentliyin yerli qurumlarının və ya DOST mərkəzlərinin göndərişi ilə işə qəbul olunmuş və azı iki illik müddətə əmək müqaviləsi bağlanmış işçilərin əməkhaqqı işsizlikdən sığorta vəsaiti hesabına ödəniləcək.
Proqramda bütün mülkiyyət və təşkilati-hüquqi formasından asılı olmayaraq idarə, müəssisə və təşkilatlar (“Kvota şamil edilməyən müəssisələrin siyahısı”na daxil olanlar istisna olunmaqla) müraciət edə bilərlər.
Kvotadan əlavə iş yerlərinə dair tələblər:
- Bu iş yerləri işəgötürənin vəsaiti və ya qanunla qadağan edilməyən digər mənbələr hesabına yaradılmalıdır;
- Mövcud daimi vakansiyalar və əvvəlcədən işləmiş şəxslərin işdən azad edilməsi hesabına yaradılan iş yerləri olmamalıdır;
- Həmin iş yerləri vakansiya bankına daxil edilməlidir;
Kvota öhdəliklərini tam olaraq yerinə yetirmiş işəgötürənlər kvotadan əlavə iş yerlərinin yaradılması üçün bu proqrama müraciət edə və bunun üçün aşağıdakı link vasitəsilə qeydiyyatdan keçə bilərlər:

Under this programme, the salaries of individuals employed in these positions will be financed through unemployment insurance funds.
The State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population has launched a programme to finance salaries for jobs created beyond the established employment quota.
The programme is designed for employers who wish to create additional job opportunities aimed at increasing the employment of persons with special social protection needs or those facing difficulties in finding work.
The categories of people considered to have special social protection needs or difficulties in employment include persons with disabilities, members of martyrs’ families, young people under the age of 20, single parents raising one or more children, parents raising children with disabilities, individuals with five or more children, persons within two years of retirement age, formerly incarcerated individuals, and former internally displaced persons.
For jobs created beyond the quota, the salaries of employees hired through the local branches of the Agency or DOST centres and employed under a labour contract for at least two years will be covered by the unemployment insurance fund.
All organisations, regardless of ownership type or organisational-legal form (except those included in the “List of Enterprises Exempt from Quota Requirements”), may apply to participate in the programme.
Requirements for jobs created beyond the quota:
- These jobs must be created at the employer’s expense or from other lawful sources;
- They must not be existing permanent vacancies or jobs formed by dismissing previous employees;
- These job openings must be entered into the vacancy database;
- Employers who have fully met their quota obligations may apply to create additional jobs beyond the quota and register through the following link: