Böyük Qayıdış proqramına uyğun olaraq, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi işğaldan azad olunmuş ərazilərimizə köçürülən sakinlər üçün aktiv məşğulluq tədbirlərini davam etdirir.
Laçın şəhəri və Laçının Zabux və Sus kəndləri, Şuşa şəhəri, Xocalı şəhəri və Xocalının Ballıca kəndi, Ağdam rayonunun Sarıcalı kəndi, Füzuli və Cəbrayıl şəhərlərində daha 24 sakinə özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində avadanlıqlar təqdim edilib.
Verilmiş avadanlıqlar hesabına onlar un məmulatlarının istehsalı, qadın gözəllik salonu, kişi bərbərxanası, kiçik dərzi sexi, telefon təmiri, poliqrafiya xidmətləri, səyyar kofe evləri, aqroturizm, broyler inkubatoru, avtomobil şinlərinin bərpası və təmiri xidmətləri üzrə kiçik bizneslərini yaradıblar.
Aktivlər təqdim edilən sakinlərlə görüş olub, onların yeni qurduqları təsərrüfatlarla bağlı gələcək planlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb.

In accordance with the Great Return program, the State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population continues active employment measures for residents resettled in our liberated territories.
Additional 24 residents from Lachin and its villages of Zabukh and Sus, Shusha, Khojaly and its village of Ballıja, Sarıjaly village of Aghdam, Fuzuli and Jabrayil were provided with equipment within the framework of the self-employment program.
With the help of the provided equipment, they created small businesses in the production of flour products, women's beauty salons, men's barbershops, small tailoring shops, mobile phone repairs, printing services, mobile coffee houses, agrotourism, broiler incubators, and tire restoration and repair services.
A meeting was held with the residents who were presented with the assets and an exchange of views was held on their future plans for their newly established businesses.
The program participants expressed their gratitude to President Ilham Aliyev for the support they received. They stated that they will constantly strive to expand the businesses they established within the framework of the self-employment program.