Böyük Qayıdış proqramına uyğun olaraq Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi işğaldan azad olunmuş ərazilərdə əhalinin dayanıqlı məşğulluğunun təmin olması istiqamətində işəgötürənlərlə birgə ardıcıl işlər aparır.
Bu barədə Nazirlikdə işəgötürənlərlə keçirilən növbəti görüşdə bildirilib. Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Rəşad Mustafayev doğma yurdlarına qayıdan sakinlərin həm işlə təminatı, həm yeni peşələrə yiyələnməsi, həm də özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində kiçik ailə bizneslərinin qurulması sahəsində aparılan işləri diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi, “Təmiz Şəhər” ASC, “Azərişıq” ASC, “Azərenerji” ASC, SOCAR, Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi, Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti, Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti, Laçın rayonunda Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti, Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti və Kəlbəcər rayonunda Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidmətinin nümayəndələri iştirak edib.
İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə işçi və işəgötürənlər üçün tətbiq olunan güzəşt və imtiyazlar da diqqətə çatdırılıb. Həmin bölgələrdə məskunlaşan və məskunlaşması nəzərdə tutulan vətəndaşların məşğulluğunun təmin olunması sahəsində görüləcək birgə işlər müzakirə edilib.

In line with the “Great Return” programme, the Ministry of Labour and Social Protection of the Population is carrying out consistent joint efforts with employers to ensure sustainable employment in the territories liberated from occupation.
This was stated during a recent meeting held at the Ministry with employers. Deputy Minister of Labour and Social Protection of the Population Rashad Mustafayev highlighted ongoing work to ensure employment for citizens returning to their native lands, as well as initiatives aimed at helping them acquire new professions and establish small family businesses within the framework of the self-employment programme.
Representatives of various institutions participated in the meeting, including the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, the Azerbaijan State Water Resources Agency, “Tamiz Shahar” OJSC, “Azerishig” OJSC, “Azerenerji” OJSC, SOCAR, the Shusha State Reserve Administration, and restoration, construction, and management service bodies operating in Aghdam, Fuzuli, Khojavend, Jabrayil, Gubadli, Zangilan, Lachin, Khankendi, Aghdara, Khojaly, and Kalbajar districts.
Information was also provided on incentives and privileges available for employees and employers in the liberated territories. Joint measures to further strengthen employment opportunities for citizens residing and expected to resettle in these areas were discussed.