Prezident İlham Əliyevin Sərəncamına uyğun olaraq “Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın hazırlanması məqsədilə Nazirlər Kabinetinin Sərəncamına əsasən yaradılmış İnklüziv sosial inkişaf və sosial təminat üzrə Alt İşçi qrupu növbəti iclasını keçirib.
İşçi qrupun rəhbəri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev ölkəmizdə vətəndaş rifahının təminatı istiqamətində mühüm addımların atıldığını qeyd edib. Dövlətimizin başçısının Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”dən biri olan “Dinamik, inklüziv və sosial ədalətə əsaslanan cəmiyyət” Milli Prioriteti üzrə aparılan işlər, əldə olunan uğurlar diqqətə çatdırılıb.
2018-2025-ci illərdə 5 sosial islahat paketinin icra olunduğu, əməkhaqqı, pensiya, digər sosial ödənişlərdə ciddi artımların edildiyi bildirilib. Əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, inklüziv cəmiyyətin, reabilitasiya və sosial xidmətlər sisteminin inkişafı, aktiv məşğulluq proqramlarının genişləndirilməsi istiqamətlərində əldə edilən nailiyyətlər qeyd edilib. Əmək, məşğulluq, sosial müdafiə sahələrində rəqəmsal həllərin geniş tətbiqinin təmin edildiyi bildirilib.
“Dinamik, inklüziv və sosial ədalətə əsaslanan cəmiyyət” Milli Prioritetinə uyğun olaraq əldə olunan sosial uğurların, inklüziv cəmiyyətin inkişafına yönələn tədbirlərin davam etdirilməsinin yeni sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyasında da əsas istiqamətlərdən biri olacağı vurğulanıb.
İclasda Strategiya layihəsinin hazırlanması üzrə İnklüziv sosial inkişaf və sosial təminat üzrə Alt İşçi qrupu tərəfindən aparılan işlər və qarşıda duran vəzifələr, təqdim edilən təkliflər müzakirə olunub.

In accordance with the Decree of President Ilham Aliyev, the Sub-Working Group on Inclusive Social Development and Social Protection, established under the Cabinet of Ministers to prepare the “Social-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2027–2030,” held its next meeting.
The head of the working group, Minister of Labour and Social Protection of Population Anar Aliyev, highlighted the significant steps taken to ensure citizens’ welfare in the country. He presented the work carried out and the achievements attained under the National Priority “A Dynamic, Inclusive, and Socially Just Society,” which is one of the “Azerbaijan 2030: National Priorities for Social-Economic Development” approved by presidential decree.
It was noted that between 2018 and 2025, five social reform packages were implemented, with substantial increases in salaries, pensions, and other social payments. Achievements in strengthening social protection, developing an inclusive society, advancing the rehabilitation and social services system, and expanding active employment programs were highlighted. The widespread implementation of digital solutions in labor, employment, and social protection sectors was also emphasized.
It was underlined that continuing the social achievements and measures aimed at the development of an inclusive society in line with the National Priority “A Dynamic, Inclusive, and Socially Just Society” will remain a key focus in the new social-economic development Strategy.
During the meeting, the Sub-Working Group discussed the work carried out on preparing the Strategy draft, the upcoming tasks, and the proposed recommendations.