Azərbaycan Şəhərsalma Kampaniyası çərçivəsində Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzi tərəfindən təşkil olunan “İmkanlar hər kəs üçün” sosial layihəsində əlilliyi olan gənclər üçün müxtəlif istiqamətlərdə təcrübə proqramları təşkil olunur.
Layihə çərçivəsində 18-35 yaşlarında 25 gənc üçün bu dəfə ekoloji monitorinq, hidrometeoroloji xidmətlər, memarlıq, dizayn, şəhərsalma, beynəlxalq tədbirlərin təşkili, kommunikasiya, müasir telekommunikasiya istiqamətləri üzrə praktiki təcrübə imkanları yaradılıb.
İştirakçılar müxtəlif dövlət və özəl qurumlarda real iş mühitində çalışaraq qeyd edilən sahələr üzrə peşəkar bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirmək imkanı əldə ediblər.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkəti, “Nar”, “Design Bureau” MMC-də təcrübə proqramlarını başa vuran layihə iştirakçılarına sertifikatlar təqdim edilib.
Proqramın əhəmiyyətli tərkib hissəsi kimi gənclər BMT-nin Azərbaycandakı Baş Ofisində də görüş keçiriblər. Görüş zamanı iştirakçılara BMT agentliklərinin fəaliyyəti barədə məlumat verilib, inklüzivlik, əlilliyi olan şəxslərin əmək bazarına inteqrasiyası və gənclərin peşəkar inkişaf perspektivləri ətrafında maarifləndirici sessiya təşkil olunub.
Tədbirlərdə ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müşaviri Rüstəm Həsənov, DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru Elnarə Ənsari, WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin icraçı direktorunun müavini Vüsal Kərimli, “Nar”ın baş icraçı direktoru Özgür Genc, BMT-nin Azərbaycandakı müvəqqəti rezident əlaqələndiricisi İqor Qarafuliç, BMT-nin Məskunlaşma Proqramının ölkə üzrə rəhbəri Anna Soave, BMT-nin Məskunlaşma Proqramının baş məsləhətçisi Məleykə Tağızadə və “Design Bureau” MMC-nin direktoru Füzuli Əliyev iştirak ediblər.
Çıxışlar zamanı bildirilib ki, inklüziv cəmiyyətin formalaşdırılması yalnız sosial dəstək mexanizmləri ilə deyil, eyni zamanda əlilliyi olan şəxslər üçün real inkişaf imkanlarının yaradılması, onların peşəkar mühitlərdə iştirakının təşviqi ilə mümkündür. Qeyd olunub ki, layihə çərçivəsində yaradılan təcrübə imkanları əlilliyi olan gənclərin potensialını ortaya çıxarmaqla yanaşı, onların əmək bazarına inteqrasiyasına da töhfə verir.
Tədbirlərin sonunda müxtəlif fəaliyyət sahələri üzrə təcrübə proqramını başa vuran gənclərə aidiyyəti qurumlar tərəfindən sertifikatlar təqdim olunub.

Within the framework of the Azerbaijan Urban Development Campaign, the “Opportunities for Everyone” social project organised by the DOST Inclusive Development and Creativity Centre under the Ministry of Labour and Social Protection of Population continues to provide internship programmes for young persons with disabilities in various fields.
This time, practical training opportunities were created for 25 young participants aged 18–35 in the areas of environmental monitoring, hydrometeorological services, architecture, design, urban planning, organisation of international events, communication and modern telecommunications.
The participants gained the opportunity to improve their professional knowledge and skills by working in real professional environments within various public and private institutions.
Certificates were presented to project participants who completed internship programmes at the Ministry of Ecology and Natural Resources, WUF13 Azerbaijan Operating Company, Nar and Design Bureau LLC.
As an important component of the programme, the young participants also held a meeting at the UN Headquarters in Azerbaijan. During the meeting, information was provided about the activities of UN agencies, and an awareness session was organised on inclusivity, integration of persons with disabilities into the labour market and professional development opportunities for youth.
The events were attended by Adviser to the Minister of Ecology and Natural Resources Rustam Hasanov, Director of the DOST Inclusive Development and Creativity Centre Elnara Ansari, Deputy Executive Director of WUF13 Azerbaijan Operating Company Vusal Karimli, Chief Executive Officer of Nar Ozgur Genc, UN Resident Coordinator ad interim in Azerbaijan Igor Garfulic, Head of UN-Habitat in Azerbaijan Anna Soave, Chief Adviser of UN-Habitat Maleyka Taghizada and Director of Design Bureau LLC Fuzuli Aliyev.
During the speeches, it was noted that building an inclusive society is possible not only through social support mechanisms, but also through creating real development opportunities for persons with disabilities and encouraging their participation in professional environments. It was emphasised that the internship opportunities created within the project help reveal the potential of young persons with disabilities and contribute to their integration into the labour market.
At the end of the events, certificates were presented by the relevant institutions to young participants who completed internship programmes in various fields.