Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən ötən dövrdə 47 uşaq himayədar ailələrə verilib.
Hər il 31 may tarixi bir sıra ölkələrdə Dünya Himayədar Ailə Günü kimi qeyd olunur. Bu günün qeyd olunmasında məqsəd valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqları ailə şəraitində müvəqqəti böyüdən himayədar ailələrin əhəmiyyətini vurğulamaq, onları dəstəkləməkdir.
Prezident İlham Əliyev tərəfindən 12 iyul 2023-cü il tarixdə imzalanan qanunvericilik aktları ilə Azərbaycanda da himayədar ailə institutunun tətbiqinə başlanıb. “Himayədar ailə” qayğı modeli uşaqlara qayğının dünyada geniş yayılmış nümunələrindən biridir.
Bu model valideynlərini itirmiş, valideyn himayəsindən məhrum olmuş, valideynləri tərəfindən müəssisəyə qoyulmuş uşaqların qısa və ya uzun müddət ərzində dövlət nəzarəti altında ödənişli əsaslarla ailə mühitində böyüməsi və inkişafını nəzərdə tutur.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən ötən dövrdə 47 uşaq himayədar ailələrə verilib. Bununla əlaqədar qanunvericiliyə uyğun olaraq Nazirliklə həmin uşaqları himayəyə götürən şəxslər arasında uşağın himayədar ailəyə verilməsinə dair müqavilələr imzalanıb.
Himayədar ailələrə verilən uşaqlardan 18-i oğlan, 29-u qızdır.
Qeyd edilən 47 uşaqdan 25-i hazırda Bakı şəhərində, 22-i rayonlardakı (Ağcabədidə 1, Astarada 1, Biləsuvarda 1, Cəlilabadda 1, Gəncədə 1, Göyçayda 1, Göygöldə 3, Xaçmazda 2, Lənkəranda 4, Şamaxıda 1, Şəkidə 1, Şəmkirdə 4, Zaqatalada 1 ailə) ailələrdə yaşayırlar.
Ölkəmizdə himayədar ailələrə dövlət dəstəyi də göstərilir. Onlara himayəyə götürdükləri:
- 0-6 yaş arası uşağa görə 355 manat,
- 7-13 yaş arası uşağa görə 375 manat,
- 14-18 yaş arası uşağa görə 395 manat,
habelə əlilliyi olan
- 0-6 yaş arası uşağa görə 395 manat,
- 7-13 yaş arası uşağa görə 415 manat,
- 14-18 yaş arası uşağa görə 435 manat
aylıq müavinət verilir.
Eyni zamanda, himayədar ailəyə verilmiş uşaqlara mövsümi geyim alınması üçün həmin ailələr hər rübdə bir dəfə hər uşağa görə 200 manat birdəfəlik müavinətlə də təmin edilirlər.

The Ministry of Labour and Social Protection of Population has placed 47 children with foster families to date.
May 31 is marked as World Foster Family Day in several countries each year. The aim of this day is to highlight the importance of foster families who temporarily raise children deprived of parental care in a family environment and to support them.
With the legislative acts signed by President Ilham Aliyev on July 12, 2023, the foster family institution has officially been implemented in Azerbaijan. The “Foster Family” care model is one of the widely practiced approaches to child welfare worldwide.
This model allows for children who have lost their parents, been deprived of parental care, or placed in institutions by their parents to grow and develop in a family environment under state supervision and with financial support—either temporarily or long-term.
So far, 47 children have been placed with foster families by the Ministry. In line with legislation, agreements have been signed between the Ministry and the foster parents regarding the child’s placement.
Of the children placed in foster care, 18 are boys and 29 are girls.
Of the 47 children mentioned, 25 currently live in Baku city, and 22 live in families in the regions (1 in Agjabadi, 1 in Astara, 1 in Bilasuvar, 1 in Jalilabad, 1 in Ganja, 1 in Goychay, 3 in Goygol, 2 in Khachmaz, 4 in Lankaran, 1 in Shamakhi, 1 in Sheki, 4 in Shamkir, 1 family in Zagatala).
The Azerbaijani government also provides financial support to foster families. Monthly allowances for each foster child are as follows: