Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən Dünya Bankının maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən "Məşğulluğa Dəstək Layihəsi" çərçivəsində təşkil olunan növbəti “Həvəsləndirmə mükafatları” müsabiqəsinin qaliblərinin aktivlərlə təminatı davam etdirilir.
Bu dəfə Bərdə şəhərində müsabiqənin daha bir qrup qalibinə özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində yaratdıqları kiçik bizneslərini genişləndirmək üçün əlavə avadanlıqlar təqdim olunub.
İndiyədək Bakı, Abşeron-Xızı, Dağlıq Şirvan, Mərkəzi Aran, Şəki-Zaqatala, Quba-Xaçmaz, Lənkəran-Astara və Şirvan-Salyan iqtisadi zonaları üzrə ümumilikdə 80-dək şəxsə kiçik bizneslərini genişləndirmələrinə dəstək məqsədilə əlavə avadanlıqlar verilib.
Benefisiarlara təqdim edilən aktivlər kiçik dərzi sexi, un məhsulları istehsalı avadanlıqları, kişi bərbərxanası, avtomobil şinlərinin bərpası və təmiri fəaliyyət istiqamətlərini əhatə edir.
"Həvəsləndirmə mükafatları" müsabiqəsi özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində uğurlu fəaliyyət göstərən benefisiarları bizneslərini daha inkişaf etdirməyə təşviq etmək, onların gəlir imkanlarını artırmaq və fəaliyyətlərinin dayanıqlığını gücləndirmək məqsədi daşıyır.
Müsabiqənin birinci mərhələsi çərçivəsində ümumilikdə 100 benefisiarın əlavə aktivlərlə təmin edilməsi nəzərdə tutulur. Aktivlərin təqdimatı mərhələli şəkildə davam etdirilir. Növbəti mərhələdə daha 190 nəfərin əmlaklarla təmin edilməsi planlaşdırılır.
Bərdə şəhərində layihə çərçivəsində növbəti maarifləndirmə görüşü də keçirilib. Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müavini Ülvi Abasquliyev, Bərdə Rayon İcra Hakimiyyətinin, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) nümayəndələri, qeyri-hökumət təşkilatlarının rəhbərləri, layihə əməkdaşları və 60-dan çox benefisiarın iştirak etdiyi görüşdə layihənin məqsədi, icra mexanizmi, iştirak şərtləri və iştirakçılar üçün nəzərdə tutulan dəstək tədbirləri barədə ətraflı məlumat verilib, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

The provision of assets to the winners of the next “Incentive Awards” competition, organised within the framework of the “Employment Support Project” implemented by the Ministry of Labour and Social Protection of the Population with financial support from the World Bank, continues.
This time, additional equipment was provided to another group of winners in Barda city to help them expand the small businesses they established within the self-employment programme.
So far, additional equipment has been provided to nearly 80 people from the Baku, Absheron-Khizi, Mountainous Shirvan, Central Aran, Shaki-Zagatala, Guba-Khachmaz, Lankaran-Astara and Shirvan-Salyan economic regions to support the expansion of their small businesses.
The assets provided to beneficiaries include equipment for small tailoring workshops, flour product production, men’s barber services, and car tyre restoration and repair activities.
The purpose of the “Incentive Awards” competition is to encourage successful beneficiaries of the self-employment programme to further develop their businesses, increase their income opportunities, and strengthen the sustainability of their activities.
Within the first stage of the competition, it is planned to provide additional assets to 100 beneficiaries in total. The delivery of assets is continuing in stages. In the next stage, another 190 people are planned to receive property support.
As part of the project, another awareness-raising meeting was also held in Barda city. The meeting was attended by Deputy Chairman of the Board of the State Employment Agency Ulvi Abasquliyev, representatives of the Barda District Executive Authority, the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA), heads of non-governmental organisations, project employees, and more than 60 beneficiaries.
During the meeting, detailed information was provided about the project’s objectives, implementation mechanisms, participation requirements and support measures available for participants. Questions from attendees were also answered.