Əlillik sahəsində həyata keçirilən islahatlar nəticəsində artıq iki ildir ki, əlilliyin qiymətləndirilməsi üçün müalicə müddəti tələb olunmayan xəstəliklərin sayı dəfələrlə artırılıb.
Belə ki, Nazirlər Kabinetinin 11 may 2024-cü il tarixli Qərarı ilə müddət gözlənilmədən tibbi-sosial ekspertiza müayinəsinə göndəriş verilməsinə əsas verən xəstəliklərin sayı 5-dən 73-ə çatdırılıb (https://e-qanun.az/framework/56880).
Bu xəstəliklər sırasına ağciyər sarkodiozu, oynaq ankilozu, demensiya, xroniki böyrək xəstəliyi, mərkəzi sinir sisteminin miеlinsizləşmə ilə müşahidə olunan xəstəlikləri, autizm və bir çox hematoloji xəstəliklər, 18 yaşadək olan şəxslərdə şəkərli diabet və s. daxildir.
Həmin xəstəliklər səbəbindən əlillik vəziyyətinin qiymətləndirilməsi üçün tibbi-sosial ekspertiza müayinəsinə göndərişlər müalicə müddəti gözlənilmədən rəsmiləşdirilir və qiymətləndirmə aparılır.
Göndərişlər tibb müəssisələri tərəfindən elektron qaydada rəsmiləşdirildikdən sonra Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin “Əlillik” altsisteminə daxil edilərək adsızlaşdırılır və göndərişin aid olduğu şəxsin kimliyi, göndərişi daxil edən tibb müəssisəsi və s. bilinmədən göndərişdəki diaqnoz əsasında şəffaf və obyektiv qərar qəbul olunur.

As a result of reforms implemented in the field of disability, the number of diseases for which a treatment period is not required for disability assessment has increased significantly over the past two years.
Thus, according to the decision of the Cabinet of Ministers dated May 11, 2024, the number of diseases allowing referral to medical-social expert examination without waiting for a treatment period has been increased from 5 to 73:
https://e-qanun.az/framework/56880
These diseases include pulmonary sarcoidosis, joint ankylosis, dementia, chronic kidney disease, diseases of the central nervous system characterised by demyelination, autism, many haematological diseases, diabetes in persons under 18 years of age, and others.
For these conditions, referrals for medical-social expert examination for disability assessment are formalised without waiting for a treatment period, and the assessment is conducted accordingly.
After referrals are issued electronically by medical institutions, they are entered into the Ministry of Labour and Social Protection of the Population’s “Disability” subsystem and anonymised. Decisions are then made transparently and objectively based solely on the diagnosis in the referral, without access to personal identity or the submitting medical institution.