Qətərin paytaxtı Doha şəhərində BMT-nin Sosial İnkişaf üzrə İkinci Dünya Sammiti keçirilib. Tədbirdə ölkəmizi Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini Samir Şərifovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Sammitin plenar iclasında çıxış edən Samir Şərifov 30 il əvvəl Kopenhagendə (Danimarka) keçirilmiş Sosial İnkişaf üzrə Birinci Dünya Sammitində qəbul edilmiş Bəyannamədəki öhdəliklərin icrası sahəsində Azərbaycanda əldə olunan nailiyyətləri diqqətə çatdırıb.
Baş nazirin müavini ölkəmizdə dövlət sosial xidmətləri sahəsində tətbiq olunan innovativ yenilikləri, DOST konsepsiyasının üstünlüklərini, ölkəmizin bu sahədə uğurlu təcrübəsini həmin ölkələrlə də bölüşdüyünü bildirib.
Sammit çərçivəsində “Fiskal sahənin genişləndirilməsi, aclığa və yoxsulluğa qarşı mübarizə üçün maliyyə vəsaitlərinin cəlb edilməsi” mövzusunda keçirilən müzakirələrdə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Hidayət Abdullayev ölkəmizdə sosial inkişaf, həmçinin həssas qrupların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi sahəsində atılan addımları diqqətə çatdırıb.
Nazir müavini son illər Azərbaycanda icra olunan beş sosial islahat paketi nəticəsində sosial ödənişlərdəki artımları, ölkəmizdə layiqli əməyin, məşğulluğun təminatı sahəsində aparılan işləri, rəqəmsal sosial uğurları, DOST modelinin beynəlxalq səviyyədə də yüksək qiymət aldığını vurğulayıb.
Hidayət Abdullayev Sammit çərçivəsində “Sosial inkişafın üç pilləsinin gücləndirilməsi: yoxsulluğun aradan qaldırılması, tam və məhsuldar məşğulluq, hər kəs üçün layiqli əmək və sosial inklüzivlik” mövzusunda keçirilən dəyirmi masada ölkəmizdə işçilərin əmək və sosial hüquqlarının qorunması, gender ayrı-seçkiliyinin aradan qaldırılması, həssas qrupların məşğulluq imkanlarının artırılması üçün görülən işlər barədə məlumat verib.
Sammitdə Türkiyənin Ailə və Sosial Xidmətlər Nazirliyinin “Ailə dəstəkli sosial inkişaf: davamlı gələcək üçün strateji yanaşma” mövzusunda təşkil etdiyi yan tədbirdə də çıxış edən nazir müavini ölkəmizdə sosial xidmətlər sisteminin inkişafı və əhatə dairəsinin genişləndirilməsi istiqamətində son illər atılan addımları qeyd edib.
Sosial İnkişaf üzrə İkinci Dünya Sammiti çərçivəsində Qırğız Respublikasının əmək, sosial müdafiə və miqrasiya naziri Kanat Saqinbayev ilə görüş olub. Görüşdə gələcək əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb.

The Second World Summit for Social Development, organized by the United Nations, was held in Doha, the capital of Qatar. The Azerbaijani delegation, led by Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Samir Sharifov, represented the country at the event.
In his address at the plenary session of the Summit, Deputy Prime Minister Samir Sharifov highlighted Azerbaijan’s achievements in implementing the commitments outlined in the Declaration adopted 30 years ago at the First World Summit for Social Development held in Copenhagen, Denmark.
Mr. Sharifov noted the innovative reforms implemented in the field of public social services in Azerbaijan, emphasizing the advantages of the DOST concept and sharing the country’s successful experience in this area with other participating states.
Within the framework of the Summit, during the discussion on “Expanding fiscal space and mobilizing financial resources to combat hunger and poverty,” Deputy Minister of Labour and Social Protection of Population Hidayat Abdullayev spoke about the steps taken in Azerbaijan to promote social development and strengthen the social protection of vulnerable groups.
The Deputy Minister underlined that as a result of five consecutive social reform packages implemented in recent years, social payments in Azerbaijan have significantly increased. He also emphasized the country’s achievements in ensuring decent work and employment, the success of digital social innovations, and the international recognition of the DOST model as an exemplary practice.
During a roundtable discussion on “Strengthening the three pillars of social development: poverty eradication, full and productive employment, decent work for all, and social inclusion,” Mr. Abdullayev provided information on measures taken in Azerbaijan to protect workers’ labour and social rights, eliminate gender discrimination, and enhance employment opportunities for vulnerable groups.
Additionally, the Deputy Minister delivered a speech at a side event organized by the Ministry of Family and Social Services of Türkiye on the theme “Family-supported social development: a strategic approach for a sustainable future.” He discussed recent measures undertaken in Azerbaijan to develop and expand the scope of the national social services system.
On the sidelines of the Second World Summit for Social Development, a bilateral meeting was held with Kanat Sagynbayev, Minister of Labour, Social Protection, and Migration of the Kyrgyz Republic. The parties exchanged views on future cooperation prospects.