Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Sosial Müdafiə Fondu (DSMF) ABŞ-də yerləşən “World Economic Magazine” beynəlxalq maliyyə təhlili platformasının “World Economic Magazine Awards 2025” müsabiqəsində uğur qazanıb.
Fond müsabiqədə “Ən Yaxşı Pensiya Fondu” mükafatına və sosial təminat sahəsində Mükəmməllik Mükafatına layiq görülüb.
Üç mərhələdən ibarət olan müsabiqədə DSMF Azərbaycanda əlilliyi olan şəxslər üçün inklüziv xidmətlərə rəqəmsal çıxış imkanlarının yaradılması və ünvanlı sosial yardım təyinatı üçün vahid reyestrə aid müsabiqə işləri ilə iştirak edib.
Hər mərhələdə müsabiqə işi münsiflər tərəfindən yüksək balla qiymətləndirilib və DSMF-nin adı müsabiqənin qaliblərinin siyahısına daxil edilib.
( https://awards.worldecomag.com/world-economic-magazine-2025-award-winners/ )
Builki müsabiqədə DSMF ilə yanaşı, Argentina, Avstraliya, Belçika, Braziliya, Misir, Qətər, BƏƏ, Qırğızıstan, Monako, İtaliya, Malayziya, Səudiyyə Ərəbistanı, Sinqapur və digər ölkələrdən dövlət və özəl qurumları innovativ yanaşma və nailiyyətlərini beynəlxalq miqyasda tanıtmaq imkanı əldə ediblər.

The State Social Protection Fund under the Ministry of Labour and Social Protection of Population has achieved success at the "World Economic Magazine Awards 2025" competition, organized by the U.S.-based international financial analysis platform “World Economic Magazine”.
The Fund was awarded in two categories: "Best Pension Fund" and the "Excellence Award in Social Security".
In the three-stage competition, the State Social Protection Fund participated with projects related to the creation of digital access to inclusive services for persons with disabilities in Azerbaijan and the establishment of a unified registry for targeted social assistance allocation.
At each stage, the submitted projects received high scores from the jury, and the State Social Protection Fund was included in the list of award winners.
(https://awards.worldecomag.com/world-economic-magazine-2025-award-winners/)
In this year's competition, alongside the State Social Protection Fund, public and private organizations from countries including Argentina, Australia, Belgium, Brazil, Egypt, Qatar, UAE, Kyrgyzstan, Monaco, Italy, Malaysia, Saudi Arabia, Singapore, and others were recognized internationally for their innovative approaches and achievements.