Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun (DSMF) gəlirləri 2025-ci ildə proqnozla müqayisədə 6 faiz və ya 471 mln. manat çox olmaqla 8 mlrd. 89 mln. manat təşkil edib.
Fondun gəlirləri tərkibində məcburi dövlət sosial sığorta daxilolmaları ötən il proqnoza nisbətən 8 faiz və ya 455 mln. manat artaraq 6 mlrd. 453 mln. manat olub.
2025-ci ildə DSMF-nin xərcləri 7 mlrd. 518 mln. manat təşkil edib ki, bu da əvvəlki ilə nisbətən 9 faiz və ya 629 mln. manat çoxdur.

Social indicators for 2025
In 2025, revenues of the State Social Protection Fund (SSPF) under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population amounted to 8.089 billion manats, exceeding the forecast by 6 percent or 471 million manats.
Within the structure of the Fund’s revenues, compulsory state social insurance contributions increased by 8 percent, or 455 million manats compared to the forecast, reaching 6.453 billion manats last year.
In 2025, SSPF expenditures totaled 7.518 billion manats, which is 9 percent or 629 million manats more compared to the previous year.