Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti əmək müqavilələrinin elektron sənəd formasına keçirilməsi ilə bağlı işəgötürənlərə müraciət edib.
“Əmək və məşğulluq” altsistemi üzərindən aparılan nəzarət zamanı bəzi işəgötürənlərin qüvvədə olan əmək müqavilələrini hələ də elektron sənəd formasına keçirmədiyi müşahidə olunub.
Əmək müqavilələrinin elektron sənəd formasına keçirilməsi qanunvericiliyin tələbidir. Bu tələbin vaxtında və düzgün icrası, əmək qanunvericiliyinə riayət olunması, əmək münasibətlərində şəffaflığın təmin edilməsi və işçilərin hüquqlarının müdafiəsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Bir daha işəgötürənlərin diqqətinə çatdırılır ki, Nazirlər Kabinetinin 2024-cü il 17 sentyabr tarixli qərarına əsasən, əmək müqavilələrinin elektron sənəd formasına keçirilməsi mərhələlərinin son müddəti:
- Azərbaycan Respublikasının dövlət orqanları, dövlət mülkiyyətində olan və paylarının (səhmlərinin) nəzarət zərfi dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslər, dövlət adından yaradılan publik hüquqi şəxslər olan işəgötürənlər üçün 2025-ci il 1 yanvaradək (bu mərhələ üzrə müddət artıq bitib),
- iri, orta, kiçik və mikro sahibkarlıq subyekti olan, habelə sahibkarlıq subyekti olmayan işəgötürənlər üçün 2025-ci il 1 iyuladək,

The State Labour Inspectorate Service under the Ministry of Labour and Social Protection of Population has appealed to employers regarding the transfer of labour contracts to electronic document form.
During the control conducted through the “Labour and Employment” subsystem, it was observed that some employers have not yet transferred their valid labour contracts to electronic document form.
The transfer of labour contracts to electronic document form is a requirement of the legislation. This requirement is of great importance in terms of timely and correct implementation, compliance with labour legislation, ensuring transparency in labour relations and protecting the rights of employees.
Employers are once again reminded that, in accordance with the decision of the Cabinet of Ministers dated September 17, 2024, the deadlines for the stages of transferring labour contracts to electronic document form have been set as follows: