Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin təlimçi və benefisiarlarının iştirakı ilə “Fərqliliyin harmoniyası” adlı konsert proqramı təşkil olunub.
Tədbirdə tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Konsertdən əvvəl Mərkəzin fəaliyyəti barədə geniş məlumat verilib. Bildirilib ki, beş il əvvəl fəaliyyətə başlayan DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzi Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılıb.
Ötən müddət ərzində Mərkəz və bölgələrdəki filiallarında həssas qruplara aid 1000-dən çox şəxsin yaradıcı potensialının inkişaf etdirilməsi, onların sosial adaptasiyası və peşəkar səhnə fəaliyyətinə cəlb edilməsi istiqamətində işlər aparılıb.
Konsert proqramında Mərkəzin istedadlı ifaçıları bədii rəhbər və dirijor Mustafa Mehmandarovun rəhbərliyi, həmçinin İnklüziv Kamera Orkestrinin müşayiəti ilə Azərbaycan və Avropa bəstəkarlarının seçmə əsərlərini səsləndiriblər.
Tədbir həmçinin həssas kateqoriyalardan olan şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyasına, onların yaradıcılıq imkanlarını geniş auditoriyaya tanıtmağa xidmət edib. Paytaxtın tarixi və mədəni incilərindən sayılan məkanda bu konsert layihəsinin təşkili ölkəmizdə inklüziv sənətin inkişafına dəstək məqsədi daşıyıb.

A concert programme titled “Harmony of Differences” was organised at the Azerbaijan National Art Museum with the participation of instructors and beneficiaries of the DOST Inclusive Development and Creativity Centre under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population.
The event was attended by well-known cultural and artistic figures, as well as members of the public.
Prior to the concert, detailed information was provided about the activities of the Centre. It was noted that the DOST Inclusive Development and Creativity Centre, which began its operations five years ago, was established at the initiative of First Vice-President Mehriban Aliyeva.
Over the past period, efforts have been carried out at the Centre and its regional branches to develop the creative potential of more than 1000 persons from vulnerable groups, support their social adaptation, and involve them in professional stage activities.
During the concert programme, the Centre’s talented performers presented selected works by Azerbaijani and European composers under the direction of artistic director and conductor Mustafa Mehmandarov, accompanied by the Inclusive Chamber Orchestra.
The event also aimed to support the integration of persons from vulnerable categories into society and to introduce their creative potential to a wider audience. The organisation of this concert project in one of the capital’s historical and cultural landmarks was intended to support the development of inclusive arts in the country.