Bakıda keçirilən Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyası (WUF13) çərçivəsində açılışı olan “Urban Expo” sərgi məkanında Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzi xüsusi pavilyonla təmsil olunur.
“İnklüzivliyin və yaradıcılığın qovuşduğu məkan” mövzusunda təşkil edilmiş pavilyonda Mərkəzin təlimçi və benefisiarlarının müxtəlif istiqamətlər, o cümlədən dulusçuluq, bədii oyma, vitraj, təsviri incəsənət və digər yaradıcılıq sahələri üzrə hazırladıqları əl işləri nümayiş etdirilir.
Ziyarətçilərə Mərkəzin fəaliyyəti və xidmət istiqamətləri barədə məlumat verilir. Ekspozisiyada yer alan və Azərbaycanın tarixi memarlıq abidələrinin təsvir olunduğu müxtəlif əl işlərinin “Şəhərsalma və Memarlıq İli” çərçivəsində ərsəyə gətirildiyi diqqətə çatdırılır.
Pavilyonda quraşdırılmış monitorda həssas əhali qruplarına aid istedadlı şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyası məqsədilə həyata keçirilən layihələrə dair videoçarx təqdim olunur. Sərgi iştirakçılarına DOST Agentliyi və DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin xidmətləri, “Könüllü DOST” proqramı barədə Azərbaycan və ingilis dillərində maarifləndirici bukletlər paylanılır.
Mərkəzin pavilyonunda vitraj istiqaməti üzrə təşkil olunmuş master-klas tədbir iştirakçılarının marağına səbəb olub, qonaqlar yaradıcılıq prosesinə qoşularaq bu sahədə öz bacarıqlarını sınayıblar.
Sərgi müddətində Mərkəz üzvləri tərəfindən müxtəlif proqramların, o cümlədən digər təlim istiqamətləri üzrə master-klasların həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, 3,5 hektar ərazini əhatə edən “Urban Expo” sərgisi 66 ölkədən 217-dən çox təşkilatı bir araya gətirir. Sərgi hökumətlər, vətəndaş cəmiyyəti, akademik dairələr, beynəlxalq qurumlar və özəl sektor nümayəndələrinin WUF13-ün “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusu ətrafında fikir mübadiləsi aparması, təşəbbüslər irəli sürməsi və tərəfdaşlıq əlaqələri qurması üçün dinamik platforma funksiyasını yerinə yetirir.

The DOST Inclusive Development and Creativity Centre under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population is represented with a special pavilion at the “Urban Expo” exhibition opened within the framework of the 13th Session of the World Urban Forum (WUF13) held in Baku.
At the pavilion organised under the theme “A space where inclusiveness and creativity meet”, handicrafts prepared by the Centre’s trainers and beneficiaries in various fields, including pottery, artistic carving, stained glass, fine arts, and other creative areas, are being exhibited.
Visitors are provided with information about the Centre’s activities and service areas. It is noted that various handicrafts displayed at the exhibition, depicting Azerbaijan’s historical architectural monuments, were created within the framework of the “Year of Urban Planning and Architecture”.
A video presentation on projects implemented to support the integration of talented individuals from vulnerable population groups into society is shown on a monitor installed in the pavilion. Informational brochures about the services of the DOST Agency, the DOST Inclusive Development and Creativity Centre, and the “Volunteer DOST” programme are distributed to exhibition participants in Azerbaijani and English.
A masterclass on stained glass art organised at the Centre’s pavilion attracted significant interest from participants, and guests joined the creative process and tested their skills in this field.
During the exhibition, members of the Centre are also expected to conduct various programmes and masterclasses in other training areas.
It should be noted that the “Urban Expo” exhibition, covering an area of 3.5 hectares, brings together more than 217 organisations from 66 countries. The exhibition serves as a dynamic platform for governments, civil society, academia, international organisations, and private sector representatives to exchange ideas, put forward initiatives, and establish partnerships around the WUF13 theme: “Housing for all: safe and sustainable cities and human settlements”.