Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzində həssas kateqoriyalara aid olan, o cümlədən əlilliyi olan şəxslərə xidmətlər göstərilir.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılan Mərkəz qeyd edilən həssas qrupların yaradıcılıq potensialının inkişaf etdirilməsinə və cəmiyyətə təqdim edilməsinə dəstək göstərir. Hazırda DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzi və onun filiallarında əlilliyi olan 235 şəxs təlimlər vasitəsilə bacarıqlarını təkmilləşdirməklə yanaşı, sosial-psixoloji və pedaqoji dəstək xidmətlərindən faydalanır.
Mərkəzin əlilliyi olan iki gənc üzvü Prezident mükafatına layiq görülüb. Mərkəzdə yaradıcılıq təlimlərini uğurla başa vuran əlilliyi olan 10-dan çox gənc ali, orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələrinə qəbul olunub.
Bundan əlavə, DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin əlilliyi olan 10-dan çox benefisiarı Mərkəz və onun filiallarında təlimçi və ya digər vəzifələrdə çalışaraq inklüziv cəmiyyətin inkişafına töhfə verirlər.
Mərkəzin benefisiarları respublika və beynəlxalq əhəmiyyətli tədbirlərdə istedadlarını nümayiş etdirir, əl işlərini təqdim edirlər.

The DOST Inclusive Development and Creativity Center under the Ministry of Labour and Social Protection of Population provides services to vulnerable groups, including persons with disabilities.
Established on the initiative of First Vice-President Mehriban Aliyeva, the Center supports the development and public presentation of the creative potential of these sensitive groups. Currently, 235 persons with disabilities are improving their skills through training programs and benefiting from socio-psychological and pedagogical support services at the Center and its branches.
Two young members of the Center have been awarded the Presidential Prize. More than ten young persons with disabilities who successfully completed creative training at the Center were admitted to higher, secondary specialized, and vocational education institutions.
Additionally, more than ten beneficiaries of the Center, who are persons with disabilities, work as trainers or in other positions at the Center and its branches, contributing to the development of an inclusive society.
Beneficiaries of the Center showcase their talents and present their handicrafts at national and international events.