DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin İsmayıllı rayonundakı “DOST Evi” filialında növbəti benefisiar qəbulu keçirilib.
Mərkəzin Qiymətləndirmə Komissiyası tərəfindən İsmayıllı və Şamaxı rayonlarından müraciət edən, həssas əhali qruplarına aid 20-yə yaxın vətəndaşın yaradıcı potensialı qiymətləndirilib.
Onlardan 16 nəfər filialda müxtəlif fəaliyyət istiqamətləri üzrə təlim proqramlarına cəlb olunub. Həmin şəxslər dulusçuluq, xalçaçılıq, toxuma və tikmə, un məmulatları və qənnadı, bədii oyma və dərzilik istiqamətləri üzrə bacarıqlarını inkişaf etdirmək imkanı əldə ediblər.
Hazırda 33 benefisiarı olan “DOST Evi”ndə ümumilikdə 10 müxtəlif fəaliyyət istiqaməti üzrə məşğələlər aparılır.
2023-cü ilin noyabr ayında açılan müəssisənin xidmətlərindən 5 həssas kateqoriyaya aid şəxslər yararlanır:
- əlilliyi olan şəxslər,
- şəhid ailələrinin üzvləri,
- müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslər və onların övladları,
- valideynlərini itirmiş və ya valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqlar,
- aztəminatlı ailələrin üzvləri.
Bu kateqoriyalara daxil olan 6 yaşdan yuxarı istedadlı şəxslər DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzi və onun İsmayıllıda, Bərdədə yerləşən “DOST Evi” filiallarının xidmətlərindən yararlanmaq üçün DOST mərkəzlərinə və Sosial Xidmətlər Agentliyinin yerli nümayəndəliklərinə müraciət edərək qeydiyyatdan keçə bilərlər.
Əlavə məlumat almaq üçün Mərkəzin rəsmi sosial media hesablarına və 142 Çağrı Mərkəzinə müraciət edə bilərsiniz.

The next beneficiary acceptance was held at the “DOST Evi” branch of the DOST Center for Inclusive Development and Creativity in Ismayilli.
The Center’s Evaluation Commission assessed the creative potential of about 20 citizens belonging to vulnerable population groups who applied from Ismayilli and Shamakhi.
16 of them were involved in training programs in various areas of activity at the branch. These individuals had the opportunity to develop their skills in pottery, carpet weaving, weaving and embroidery, flour products and confectionery, artistic carving and tailoring.
Currently, “DOST Evi” with 33 beneficiaries conducts training in a total of 10 different areas of activity.
- The institution, which opened in November 2023, benefits 5 vulnerable categories of people:
- people with disabilities,
- members of families of martyrs,
- people disabled in the war and their children,
- children who have lost their parents or are deprived of parental care,
- members of low-income families.
Talented people over the age of 6 who fall into these categories can register by applying to DOST centers and local offices of the Social Services Agency to benefit from the services of the DOST Center for Inclusive Development and Creativity and its “DOST Evi” branches in Ismayilli and Barda.
For additional information, you can contact the Center’s official social media accounts and the 142 Call Center.