Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov Beynəlxalq Sosial Təminat Assosiasiyasının (BSTA) Sosial Təminat Siyasətinin Təhlili və Araşdırılması üzrə Texniki Komissiyasının yeni sədri kimi fəaliyyətə başlayıb.
Fərid Məmmədovun sədrliyi ilə Texniki Komissiyanın ilk iclası olub. Onlayn formatda keçirilən iclasda Komissiyanın əvvəlki dövr üzrə fəaliyyəti müzakirə olunub, növbəti illər üçün iş planı təqdim edilib. Müzakirələr çərçivəsində sosial təminat sistemlərinin müasirləşdirilməsi istiqamətində bir sıra əsas istiqamətlər müəyyənləşdirilib. Bu istiqamətlərə sosial təminat sistemlərində innovasiya, həyat dövrü yanaşmasının tətbiqi, tədqiqat potensialının gücləndirilməsi, eləcə də ölkələr arasında təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsi daxildir.
Fərid Məmmədovun Komissiyaya sədrliyi dövründə sosial siyasət sahəsində analitik imkanların artırılması əsas hədəflərdən biri olacaq. Bununla yanaşı, süni intellekt əsaslı alətlərin tətbiqi və sosial göstəricilər üzrə müqayisəli təhlil mexanizmlərinin hazırlanması da nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, BSTA-nın Malayziyada keçirilən Dünya Sosial Təminat Forumunda Assosiasiyanın Prezidenti Məhəmməd Azmanın təqdimatı ilə Fərid Məmmədov BSTA-nın Sosial Təminat Siyasətinin Təhlili və Araşdırılması üzrə Texniki Komissiyasının 2026-2028-ci illər üçün sədri seçilib. Bu hadisə Azərbaycanın qlobal sosial siyasətin formalaşmasında artan rolunun, eləcə də ölkəmizin DOST modelinin, əldə etdiyi sosial nailiyyətlərin beynəlxalq miqyasda yüksək qiymətləndirilməsinin daha bir göstəricisidir.

Farid Mammadov, Chairman of the Management Board of the DOST Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population, has commenced his activity as the new Chair of the Technical Commission on Social Security Policy Analysis and Research of the International Social Security Association (ISSA).
The first meeting of the Technical Commission under the chairmanship of Farid Mammadov was held in an online format. During the meeting, the Commission’s activities for the previous period were discussed, and the work plan for the coming years was presented. Within the discussions, several key areas were identified for the modernization of social security systems. These include innovation in social security systems, the application of a life-cycle approach, strengthening research capacity, and expanding the exchange of experience among countries.
During Farid Mammadov’s tenure as Chair of the Commission, one of the main objectives will be to enhance analytical capacities in the field of social policy. In addition, the application of artificial intelligence-based tools and the development of comparative analysis mechanisms for social indicators are also envisaged.
It should be recalled that at the World Social Security Forum held in Malaysia, upon the presentation of ISSA President Mohammed Azman, Farid Mammadov was elected Chair of the ISSA Technical Commission on Social Security Policy Analysis and Research for the period 2026–2028. This event is another indication of Azerbaijan’s growing role in shaping global social policy, as well as the high international recognition of the country’s DOST model and its social achievements.