Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Dövlət Sosial Müdafiə Fondu tərəfindən bu ilin yanvar-may aylarında 1 mln. 21 min şəxsə 937 milyon manat müavinət və Prezidentin aylıq təqaüdü ödənilib.
Onlardan 505 min nəfərə dövlət büdcəsi hesabına müavinət olaraq 529 milyon manat, 407 min nəfərə Prezident təqaüdü olaraq 339 milyon manat, 109 min nəfərə isə sosial sığorta hesabına müavinət olaraq 69 milyon manat ödəniş edilib.
Ödənilən vəsait keçən ilin müvafiq dövrünə nisbətən dövlət büdcəsi hesabına müavinətlər üzrə 15 faiz, təqaüdlər üzrə isə 17 faiz çox olub.
Yanvar-may aylarında daha 64 min, sosial ödənişlərin elektron təyinatına başlandığı 2019-cu ildən isə 944 min müavinət və təqaüd təyinatı e-sistem üzərindən proaktiv qaydada həyata keçirilib.

During January–May 2026, the State Social Protection Fund (SSPF), operating under the Ministry of Labour and Social Protection of Population, paid 937 million manats in social benefits and monthly Presidential allowances to 1 million 21 thousand people.
Of them, 529 million manats were paid as state-funded benefits to 505 thousand people, 339 million manats were paid as Presidential allowances to 407 thousand people, and 69 million manats were paid as social insurance benefits to 109 thousand people.
The amount paid increased by 15 percent for state-funded benefits and by 17 percent for allowances compared to the corresponding period of last year.
During January–May, an additional 64 thousand benefit and allowance appointments were made proactively through the electronic system. Since the launch of the electronic appointment mechanism in 2019, a total of 944 thousand benefit and allowance appointments have been made proactively through the e-system.