Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Dövlət Sosial Müdafiə Fondu tərəfindən bu ilin yanvar-aprel aylarında 997 min şəxsə 752 milyon manat müavinət və Prezidentin aylıq təqaüdü ödənilib.
Onlardan 501 min nəfərə dövlət büdcəsi hesabına müavinət olaraq 424 milyon manat, 407 min nəfərə Prezident təqaüdü olaraq 272 milyon manat, 89 min nəfərə isə sosial sığorta hesabına müavinət olaraq 56 milyon manat ödəniş edilib.
Ödənilən vəsait ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən dövlət büdcəsi hesabına müavinətlər üzrə 16 faiz, təqaüdlər üzrə isə 17 faiz çox olub.
Yanvar-aprel aylarında daha 52 min, sosial ödənişlərin elektron təyinatına başlandığı 2019-cu ildən isə 931 min müavinət və təqaüd təyinatı e-sistem üzərindən proaktiv qaydada həyata keçirilib.

Social indicators for the first 4 months
In January–April of this year, the State Social Protection Fund under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population paid 752 million manats in benefits and Presidential monthly stipends to 997 thousand people.
Of these, 424 million manats were paid as benefits from the state budget to 501 thousand people, 272 million manats were paid as Presidential stipends to 407 thousand people, and 56 million manats were paid as social insurance benefits to 89 thousand people.
Compared to the corresponding period of last year, the amount paid increased by 16% for state budget-funded benefits and by 17% for stipends.
During January–April, an additional 52 thousand benefit and stipend assignments were carried out proactively through the e-system. Since the launch of electronic assignment of social payments in 2019, 931 thousand benefit and stipend assignments have been carried out proactively through the e-system.