Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən Dünya Bankının maliyyə dəstəyi ilə icra olunan “Məşğulluğa Dəstək Layihəsi”nin bu il ikinci mərhələsinə (2026 – 2029-cu illər) başlanacaq.
Özünüməşğulluq proqramının genişləndirilməsində mühüm rola malik olan bu layihə əlilliyi olan şəxslər, müharibə iştirakçıları və şəhid ailələri üzvləri, qadınlar və digər həssas qruplara aid şəxslərin istehsal və xidmət sahələri üzrə kiçik bizneslərini qurmalarına dəstək məqsədi daşıyır.
“Məşğulluğa Dəstək Layihəsi”nin 2020-2025-ci illəri əhatə edən ilkin mərhələsində 22 min işsiz şəxsin özünüməşğulluq fəaliyyətinə cəlb edilməsi nəzərdə tutulsa da, layihənin uğurlu icrası nəticəsində ümumilikdə 26,7 min nəfər bu layihəyə cəlb edilib. Növbəti mərhələdə daha 30 min nəfərin kiçik bizneslərin qurmasına dəstək göstərilməsi nəzərdə tutulur.
“Məşğulluğa Dəstək Layihəsi” uğurlu icrasına görə 2024-cü ildə Dünya Bankının yüksək mükafatına layiq görülüb.

The Ministry of Labour and Social Protection of the Population will launch the second phase (2026–2029) of the “Employment Support Project,” which is implemented with the financial support of the World Bank.
This project, which plays an important role in expanding the self-employment programme, aims to support persons with disabilities, war participants and members of martyrs’ families, women, and other individuals from vulnerable groups in establishing small businesses in production and service sectors.
Although the initial phase of the “Employment Support Project” covering 2020–2025 envisaged the involvement of 22 thousand unemployed persons in self-employment activities, as a result of the successful implementation of the project, a total of 26.7 thousand people were involved. In the next phase, support is planned to be provided to another 30 thousand people for establishing small businesses.
Due to its successful implementation, the “Employment Support Project” was awarded a high distinction by the World Bank in 2024.