Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi əlilliyi olan şəxslərin məşğulluğunun artırılması istiqamətində tədbirlərini davam etdirir. Cari ildə Agentliyin dəstəyi ilə 2 100 əlilliyi olan şəxs münasib işlə təmin edilib.
Eyni zamanda, onların əmək bazarına çıxışının artırılması məqsədilə peşə hazırlığı kursları təşkil olunub.
Cari ildə 224 əlilliyi olan şəxs bu kurslara cəlb edilib və təlimləri uğurla başa vuranların işlə təmin olunmasına dəstək göstərilib.

The State Employment Agency, operating under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population, continues to implement measures aimed at increasing the employment of persons with disabilities. Since the beginning of the current year, 2,100 persons with disabilities have been placed in suitable jobs with the Agency’s support.
In addition, vocational training courses have been organised to improve their access to the labour market.
During the current year, 224 persons with disabilities have participated in these courses, and support has been provided to facilitate the employment of those who successfully completed the training.